Niechciane pamiątki
Wytworzenie się blizny jest skutkiem naturalnego procesu gojenia rany, kiedy to tkanka łączna musi wypełnić powstały ubytek w skórze. Najczęściej jej obecność przypomina nam o przebytym zabiegu operacyjnym lub urazie. Powodem powstania blizn mogą być również przewlekłe stany zapalne skóry (trądzik, szczepienie), oparzenia. O ostatecznym wyglądzie blizny, o tym czy będzie ona gładka, mało widoczna, czy zanikowa (atroficzna), czy przerosła bądź nawet rozwinie się bliznowiec (keloid) decyduje kilka czynników. Wśród najważniejszych wymienić należy skłonności osobnicze, wiek, zaburzenia procesów gojenia (infekcje), nieprawidłowe odżywianie, choroby współistniejące (zaburzenia krążenia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy), stosowane leki (sterydy). Mówiąc o bliznach, nie sposób pominąć rozstępy. Są to wrzecionowate pasma wiotkiej skóry, powstałe w wyniku rozerwania kolagenowych włókien strukturalnych. Za ich wystąpienie odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne (pierwotne lub polekowe), rozciągnięcie skóry (ciąża, szybki przyrost masy ciała) oraz wrodzone predyspozycje i wady samej tkanki łącznej. Niezależnie jednak od przyczyny z jakiej blizna powstała, nierzadko bywa ona powodem niezadowolenia, a nawet kompleksów. Na szczęście, możemy obecnie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii skutecznie poprawiać ich wygląd. Służy temu ablacyjny laser frakcyjny Pixel.
Zasada działania
Pixel to laser erbowo:yagowy (Er:YAG), który emituje podczerwone światło o długości 2940 nm. Jest ono absorbowane przez cząsteczki wody zlokalizowane w tkance. W trakcie zabiegu dochodzi do odparowania mikroskopijnych fragmentów leczonego obszaru. Wiązka światła, która dociera do skóry uszkadza ją w sposób wybiórczy, pozostawiając pomiędzy mikrourazami nienaruszone fragmenty. Są one odpowiedzialne za zapoczątkowanie procesu regeneracji i przebudowy. Dzięki temu, że nie cała leczona powierzchnia ulega uszkodzeniu proces ten trwa niezwykle krótko. Po zabiegu w skórze produkowane są nowe, lepsze jakościowo włókna kolagenowe, tworzy się nowa sieć naczyń krwionośnych mogących bardziej wydajnie zaopatrywać w tlen i składniki odżywcze sąsiednie tkanki. W procesie przebudowy regulowana jest także prawidłowa ilość komórek barwnikowych skóry. W konsekwencji skóra poddana zabiegowi laserem frakcyjnym ablacyjnym jest bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona i ma wyrównany koloryt.
Pixel wyposażony jest w kilka końcówek zabiegowych, które dobiera się adekwatnie do istniejącego problemu. Zabiegi na twarzy, w okolicy oczu i ust wykonywane są końcówką 7×7 mm. Zapewnia ona precyzję działania i możliwość zwiększenia zasięgu impulsu w przypadku głębszych blizn. Końcówka iPixel, czyli inteligentna rolka, pozwala w krótkim czasie opracowywać duże obszary ciała, np. dekolt, brzuch, uda. Końcówka 4 mm, służąca do głębokiej dermabrazji, wykorzystywana jest w przypadku skomplikowanych, głęboko sięgających blizn.
iPixel - bezpieczeństwo i szybkie efekty leczenia
Obecnie na rynku dostępne są zarówno lasery frakcyjne ablacyjne, jak i nieablacyjne. Lasery ablacyjne pojawiły się wprawdzie wcześniej, lecz z czasem zaczęły być wypierane przez lasery nieablacyjne o znacznie niższych mocach. Uzasadniano to mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i krótszym okresem rekonwalescencji. Dziś, po wielu latach współistnienia, mogąc porównać efekty działania obu rodzajów laserów, wraca się z powrotem do metod ablacyjnych. Dzięki wyższej mocy są one w stanie poradzić sobie z bliznami w czasie o połowę krótszym w porównaniu z laserami nieablacyjnymi, a skutki uboczne (np. oparzenia skóry) po zastosowaniu jednych i drugich, zdarzają się stosunkowo rzadko. Czas rekonwalescencji po zabiegach laserem ablacyjnym, dzięki użyciu preparatów dedykowanych przyspieszeniu gojenia, udało się skrócić nawet do tygodnia.
Czego możemy się spodziewać po terapii:
blizny potrądzikowe/blizny po ospie – dochodzi do zmniejszenia ich głębokości oraz złagodzenia brzegów. Jeśli blizny są wypukłe, laser doprowadza do wygładzenia powierzchni skóry. Wyrównaniu ulega również kolor skóry.
rozstępy – w przypadku świeżych, jeszcze czerwonych rozstępów możemy sprawić, że staną się one praktycznie niewidoczne, zwłaszcza jeśli występują w postaci cienkich kreseczek. W przypadku rozstępów szerokich i wiotkich laser frakcyjny poprawia gęstość skóry oraz powoduje zmniejszenie szerokości blizn. Skóra staje się bardziej jędrna. Poprawie ulega również koloryt skóry.
blizny pooparzeniowe/pourazowe – zabiegi laserem frakcyjnym zmiękczają istniejące blizny, pomagają w likwidacji przykurczów przez nie spowodowanych, wyrównują strukturę skóry, poprawiają koloryt
blizny pooperacyjne, np. po cesarskim cięciu, usunięciu tarczycy itp. – takie blizny często mają postać ciemnoczerwonych, zgrubiałych linii. Pixel spowoduje wygładzenie i przywrócenie normalnego kolorytu skóry. Jeśli blizny są szerokie po serii zabiegów uzyskamy zbliżenie ich brzegów do siebie.
Przebieg leczenia
Skóra przygotowywana jest do zabiegu poprzez dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie, a następnie dezynfekcję. W zależności od wielkości naświetlanej powierzchni procedura trwa 10–60 minut. W jej trakcie pacjent może odczuwać kłucie, pieczenie. Osobom deklarującym niski próg bólu 30-40 min. wcześniej aplikujemy powierzchownie krem znieczulający z lignokainą niwelujący dyskomfort. W trakcie zabiegu pojawia się zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk.
Najlepszy okres na przeprowadzanie leczenia przypada od jesieni do wiosny ze względu na mniejsze nasłonecznienie. Ogranicza to niedogodności związane z okresem pozabiegowym, kiedy to skóra jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie UV. Należy pamiętać, by chronić ją przed działaniem słońca i przez 3–4 tygodnie po wygojeniu ranek stosować kremy z filtrem SPF 50+. Ilość koniecznych do wykonania zabiegów uzależniona jest od stanu wyjściowego skóry i oczekiwań pacjenta. Zazwyczaj 3 sesje w odstępach 4–6 tygodniowych powinny wystarczyć do uzyskania 75% poprawy. Każdy kolejny zabieg wzmacnia efekty zabiegów poprzednich.
Po zakończeniu zabiegu pacjent odczuwa pieczenie skóry jeszcze przez kilka godzin, a nawet następnego dnia. Można je złagodzić przykładając na naświetlone miejsca chłodne kompresy żelowe oraz stosując preparaty łagodzące i przyspieszające gojenie. Zalecane są m.in.: woda termalna w sprayu i krem regeneracyjny Cicalfate z serii Avéne. Do czasu zagojenia skóry nie zaleca się korzystania z basenu, ani sauny.
Kolejnego dnia po zabiegu na bliźnie pojawiają się niewielkie strupki. Wskazane jest pielęgnowanie ich kremem regeneracyjnym, nakładając go cienką warstwą kilka razy dziennie.
Około 5 dnia skóra zaczyna swędzieć. Należy powstrzymać się przed drapaniem i utrzymać strupki jak najdłużej, co zapewni optymalne warunki gojenia.
Pomiędzy 7 a 14 dniem naskórek ulega złuszczeniu, ale przebudowa i regeneracja trwają nadal. Pełny remodeling następuje po 3–6 miesiącach od ostatniego zabiegu.
W przypadku potrądzikowych blizn zanikowych na twarzy działanie lasera frakcyjnego łączy się z mezoterapią igłową lub mezoterapią mikroigłową DermaFrac. Po zakończeniu terapii laserowej dodatkowe nakłuwanie i podawanie bezpośrednio w głąb skóry koktajli odżywczych i nawilżających znacząco poprawia jej stan. Jako zabiegi uzupełniające stosuje się mikrodermabrazję korundową połączoną często z peelingiem migdałowym. Blizny pooparzeniowe, pozaciągane, powodujące przykurcze oraz rozstępy poddaje się skojarzonemu leczeniu laserem frakcyjnym z masażem podciśnieniowym Icoone. Masaż rozluźnia głębiej zlokalizowane przykurcze i uruchamia bliznę, a w przypadku rozstępów poprawia mikrokrążenie i pomaga zagęścić skórę, stymulując produkcję nowych włókien kolagenowych.
Przeciwwskazania
- stan zapalny skóry w miejscu zabiegu
- ciąża
- świeża opalenizna (do 1 miesiąca)
- zażywanie leków światłouczulających (retinoidy doustne do 6 miesięcy przed zabiegiem, retinoidy stosowane zewnętrznie – do 3 miesiące przed zabiegiem
- zażywanie antybiotyków (tetracyklina, doksycyklina), leków przeciwdepresyjnych do 7 dni przed zabiegiem
- stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek)
- choroby: cukrzyca (niewyrównana), łuszczyca (faza aktywna), bielactwo, padaczka
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- skłonność do powstawania bliznowców