Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym dzieci mogą bez ograniczeń korzystać z solariów.
Projekt ustawy, który ma trafić do Sejmu przewiduje wprowadzenie obowiązku przedstawienia pisemnej zgody co najmniej jednego z rodziców lub innego opiekuna prawnego osoby małoletniej na skorzystanie przez nią z solarium. Zgoda taka miałaby być przedstawiana przed każdorazowym opalaniem.
Szereg naukowych dowodów potwierdza wpływ używania sztucznego promieniowania UV na możliwość wystąpienia czerniaka złośliwego skóry. Negatywny wpływ wywierany jest głównie u osób, które korzystały z solarium w młodym wieku. Zagrożenie nowotworem skóry wzrasta aż o 75% w przypadku, gdy osoba poniżej 30 roku życia korzystała tylko kilkukrotnie z solarium. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na złośliwe nowotwory skóry, w tym najgroźniejszego – czerniaka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wręcz rekomenduje całkowity zakaz opalania w solarium dla osób małoletnich, porównując ich rakotwórczy wpływ do azbestu i palenia papierosów.
Obecnie, czerniak jest nowotworem złośliwym o najwyższej dynamice wzrostu zachorowań, głównie wśród ludzi młodych. Zachorowalność w Polsce podwaja się co 10 lat. Już teraz choruje dwa razy więcej młodych mężczyzn i kobiet niż w latach 80-tych ubiegłego wieku, a ok. 30-40% przypadków kończy się śmiercią.