Przebadano zależność między czasem wystąpieniem menopauzy a funkcjami poznawczymi w starszym wieku.
Na podstawie obserwacji 4869 kobiet w wieku co najmniej 65 lat z trzech miast we Francji wykazano, że przedwczesna menopauza wpływa niekorzystnie na funkcje poznawcze kobiet w późniejszym okresie życia.
U badanych, u których menopauza wystąpiła do 40-tego roku życia (z powodu usunięcia jajników lub przedwczesnego wygaśnięcia ich czynności, napromieniania, chemioterapii), w porównaniu z kobietami z naturalną menopauzą, częściej po latach stwierdzono gorszą płynność słowną (fluencję) oraz pamięć wzrokową. Kobiety z przedwczesną menopauzą są o 30% bardziej narażone na osłabienia szybkości psychomotorycznej i zdolności poznawczych w ciągu następnych 7 lat. Zastosowanie w przypadkach przedwczesnej menopauzy terapii hormonalnej poprawia pamięć wzrokową w późniejszym wieku, ale pogarsza płynność słowną. Nie stwierdzono zależności między rodzajem menopauzy a funkcjami poznawczymi ani między przedwczesną menopauzą a rozwojem otępienia.
Wyniki tego badania są kolejnym dowodem na niekorzystny wpływ przedwczesnej menopauzy chirurgicznej i przedwczesnego wygasania czynności jajników na funkcje poznawcze kobiet w późniejszym wieku. Sugerują konieczność rozważnego podejmowania decyzji o usunięciu jajników u kobiet przed 50 rokiem życia.