Kardiolodzy ze Szpitala Uniwersyteckiego wraz z kardiochirurgami ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie przeprowadzili nowatorski zabiegi naprawy niedomykalnej zastawki mitralnej serca
Zastawka mitralna (dwudzielna) jest elementem serca odpowiedzialnym za jednokierunkowy przepływ krwi z lewego przedsionka do lewej komory serca. Gdy dochodzi do jej niedomykalności, krew cofa się z powrotem do lewego przedsionka, powodując niewydolność serca, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia pacjentów.
Wielu chorych na niewydolność mitralną, z uwagi na zły stan zdrowia, choroby współistniejące oraz zaawansowany wiek nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, polegającego na wymianie zastawki na sztuczną. Od lat pracowano nad alternatywnymi metodami, pozwalającymi naprawić zastawkę w sposób mniej inwazyjny i bezpieczniejszy dla takich chorych. Obecnie, taką możliwość daje współczesna kardiologia inwazyjna. Bez otwierania klatki piersiowej, z wykorzystaniem trójwymiarowej echokardiografii, można precyzyjnie zlokalizować niedomykające się obszary, a następnie wprowadzić przez tętnicę udową do serca specjalne klipsy, którymi uszczelnia się chorą zastawkę. Zabiegi klipsowania płatków zastawki mitralnej należą do najtrudniejszych w kardiologii, trwają ok. 6 godzin i wykonywane są w tzw. sali hybrydowej – z pełnym zabezpieczeniem przez zespół kardiochirurgów.