Naukowcom z Columbia University udało się wyhodować włosy z rozmnożonych in vitro ludzkich komórek mieszków włosowych
Do tej pory najskuteczniejszą metodą leczenia łysienia było przeszczepianie mieszków włosowych z tyłu głowy w łysiejące miejsca. Metoda ta rzadziej była stosowana u kobiet, ponieważ u 90% z nich liczba mieszków włosowych jest niedostateczna.
O ile wyhodowanie u zwierząt nowych mieszków jest stosunkowo łatwe, to ludzkie komórki pobrane z mieszków włosowych i przeniesione w inne miejsce przekształcają się w zwykłe komórki skóry. Amerykańsko-brytyjski zespół badaczy znalazł teraz sposób na zmianę zachowania komórek. Rozwiązaniem okazało się nadanie laboratoryjnej kulturze komórek kształtu trójwymiarowej sferoidy.
Komórki mieszków włosowych pobrano od 7 ochotników ze znacznie posuniętym łysieniem, rozmnożono je in vitro, a następnie wszczepiono we fragmenty skóry dawców, wcześniej przeszczepione na grzbiet myszy. Po 6 tygodniach w skórze 5 z nich powstały nowe mieszki włosowe.
Zanim metoda zostanie dopracowana wymaga jeszcze wielu doświadczeń. Póki co, w leczeniu łysienia i wypadania włosów oferujemy mezoterapię klasyczną, mikroigłową DermaFrac oraz osoczem bogatopłytkowym.