Hybrydowa rewaskularyzacja mięśnia sercowego polega na równoczesnym wykonaniu zabiegu przezskórnego stentowania naczyń wieńcowych oraz zespolenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z gałęzią zstępującą przednią
Jeśli wyczerpały się możliwości farmakoterapii, a badania pokazują wielonaczyniową chorobę wieńcową, konieczne staje się leczenie inwazyjne. Można to obecnie wykonać z niewielkiego cięcia w przestrzeni międzyżebrowej, przez które pobiera się tętnicę piersiową wewnętrzną i wszczepia obwodowo do chorego naczynia. Samo zespolenie odbywa się metodą wideotorakoskopową, bez otwierania klatki piersiowej. Jednocześnie kardiolodzy inwazyjni wykonują przezskórną plastykę pozostałych naczyń. Należy zaznaczyć, że ten sposób leczenia choroby wieńcowej jest możliwy dzięki zastosowaniu nowej generacji leków przeciwpłytkowych, które są obecnie wprowadzane do praktyki klinicznej.
Zabiegi takie zostały niedawno przeprowadzone w szpitalu sercowo-naczyniowym Polsko – Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Pacjentami byli: 37-letnia kobieta z wieloletnią cukrzycą oraz mężczyzna i kobieta w wieku powyżej 70 lat, dla których klasyczna operacja była zbyt ryzykowna. Operacje przebiegły bez powikłań i pacjenci czują się dobrze. Dzięki tej metodzie nie wymagali oni oddzielnych interwencji, a więc wielokrotnych hospitalizacji i szybciej mogą wrócić do normalnej aktywności życiowej.