Badacze amerykańscy z Mayo Clinic donoszą, że ludzie z zapalną chorobą jelita grubego (IBD) są zagrożeni zachorowaniem na groźnego raka skóry – czerniaka złośliwego.
Powyżej 1,5 mln Amerykanów choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) lub na chorobę Crohna (Leśniowskiego-Crohna). Są to najpowszechniejsze postaci nieswoistej zapalnej choroby jelita grubego. Obydwie wiążą się z zapaleniem w wyściółce tego narządu, które prowadzi do biegunek, krwawień z odbytu, bolesnych skurczów brzucha, gorączki i utraty masy ciała.
Naukowcy przyjrzeli się wszystkim badaniom nad IBD, opublikowanym w ciągu ostatnich 70 lat. Przeanalizowali dane chorobowe na temat ponad 170 000 pacjentów i odkryli 179 przypadków czerniaka złośliwego już po postawieniu rozpoznania IBD. W oparciu o te badania, lekarze sugerują, aby leczący IBD informowali swoich pacjentów o ryzyku powstania czerniaka. Przypominają, że postępowanie chroniące przed promieniami słonecznymi (UV) są bardzo skuteczne w prewencji tego raka. Naukowcy podkreślają, że IBD jest powiązana z 37% wzrostem ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego.