Nowatorski zabieg na sercu
Poznańscy kardiolodzy z II Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce a drugi na świecie zabieg małoinwazyjnej plastyki zastawki mitralnej.
Zastawka mitralna (dwudzielna) łączy lewy przedsionek z lewą komorą serca i umożliwia przepływ krwi tylko w jednym kierunku. Gdy pojawia się wada, podczas skurczu komory część krwi cofa się do przedsionka i mniejsza jej ilość jest tłoczona do aorty. W efekcie lewy przedsionek powiększa się, występują zaburzenia rytmu, dochodzi do niewydolności serca a pacjent odczuwa duszności i łatwo się męczy.
Zabieg został wykonany w ramach badań klinicznych, finansowanych przez amerykańską firmę Mitralign, wytwórcę sprzętu do przeprowadzania takich operacji. Lekarze wprowadzili przez tętnicę udową cewnik, przez który dotarli do zastawki serca z mikronarzędziami służącymi do zszycia jej brzegów. Zmniejszyło to prześwit zastawki powodując jej szczelność. Manipulacja narzędziami jest możliwa dzięki podglądowi w trójwymiarowym USG przezprzełykowym i aparatowi rentgena.
Efekt zabiegu jest taki jak przy operacji kardiochirurgicznej z otwarciem klatki piersiowej i zatrzymaniem serca. Jednak ryzyko jest wielokrotnie mniejsze.