Uniwersalna moc światła
Wykorzystywana w chirurgii, ginekologii i medycynie estetycznej technika laserowej ablacji tkanek jest jedną z najnowocześniejszych współczesnych metod operacyjnych. To proces usuwania zmian z powierzchni skóry, polegający na przeprowadzeniu ich do stanu gazowego z pominięciem stanu ciekłego za pomocą szybko dostarczonej wysokiej energii. Do wywołania ablacji stosuje się zwykle lasery krótko- i ultrakrótkoimpulsowe. Proces odparowywania tkanek może zachodzić także przy zastosowaniu lasera o pracy ciągłej, jeśli tylko wiązka promieniowania ma wystarczająco wysoką moc. Najbardziej odpowiednie w tym celu są lasery oparte na parach dwutlenku węgla (CO2).
Wszechstronne zastosowanie w medycynie zabiegowej
Uniwersalnym laserem o szerokich zastosowaniach, służącym do zabiegów w zakresie skóry i błon śluzowych jest Daeshin UltraDreamPulse V 40W – laser oparty na dwutlenku węgla (długość fali 10,6 μm) – urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Sama nazwa „LASER” jest akronimem od wyrażenia – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Jest to doskonałe narzędzie chirurgiczne, które dzięki wysokiej mocy znajduje zastosowanie w tak wielu wskazaniach, że wymienimy tylko niektóre. Możemy nim usuwać włókniaki, nagniotki, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, prosaki, grudki perliste prącia, stany przednowotworowe skóry, nadżerki, wczesne zmiany rakowe, znamiona barwnikowe, brodawki łojotokowe, kępki żółte powiek, naczyniaki, możemy podcinać wędzidełka napletka, warg i języka, używać go jak skalpela do cięcia tkanek. Ponadto laser powoduje natychmiastową koagulację, zamykając naczynia krwionośne, czym minimalizuje ewentualne krwawienie śródoperacyjne, niszczy zakończenia nerwowe niwelując ból pozabiegowy i pozostawia jałową ranę.
Niespotykana precyzja działania
Działanie lasera CO2 polega na odparowaniu tkanek (fotoablacja, waporyzacja), poprzez zamianę wody znajdującej się w przestrzeniach wewnątrz- i międzykomórkowych w parę wodną. Szybkość przebiegu reakcji uzyskana dzięki wysokiej mocy zogniskowanej wiązki promieni ogranicza przenoszenie energii cieplnej do tkanek otaczających, warunkując tym samym efekt działania lasera jedynie w zamierzonym miejscu. Inaczej mówiąc, można zniszczyć chore komórki nie naruszając zdrowych. Zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2 są zatem niezmiernie precyzyjne, nie powodują uszkodzenia okolicznych tkanek, a okres rekonwalescencji jest skrócony do minimum. Nie wyłączają pacjentów z życia towarzyskiego i zawodowego, dają bardzo dobry efekt kosmetyczny oraz cechują się wysoką skutecznością terapeutyczną. Innymi zaletami wykorzystania do zabiegów operacyjnych lasera CO2 są: krótki przebieg procedury, brak dodatkowych kosztów i zwykle brak konieczności powtórzeń. Niekwestionowanym atutem lasera jest także bezkontaktowa praca, gwarantująca jałowość pola operacyjnego, brak możliwości zakażenia m.in. wirusami żółtaczki zakaźnej czy też HIV.
Wyjątkowe bezpieczeństwo
Zagrożenie promieniowaniem laserowym dla zdrowia człowieka odnosi się do oczu i skóry. W rękach doświadczonego operatora, laser jest urządzeniem bezpiecznym. Do uszkodzenia tkanek dochodzi zazwyczaj z powodu braku ostrożności na skutek reakcji termicznych w wyniku absorpcji dużej ilości energii przenoszonej przez jego promieniowanie. Najbardziej zagrożone promieniowaniem laserowym są oczy.