Hemoroidy – wprowadzenie
Hemoroidy to potoczny synonim choroby określanej również jako guzki krwawnicze (krwawnice) lub popularnie, acz niewłaściwie jako żylaki odbytu. Nazywamy tak przerośnięte kłębki żylne splotów odbytniczych, które łącznie z wywołanymi przez nie objawami tworzą obraz choroby hemoroidalnej. Obecnie traktuje się ją jako jedną z chorób cywilizacyjnych, jako że wiele ze znanych, wywołujących ją czynników wiąże się z trybem życia współczesnego człowieka. Wyróżnia się guzki krwawnicze wewnętrzne, wywodzące się z górnego, i guzki zewnętrzne pochodzące z dolnego splotu odbytniczego. Granicą między nimi jest tzw. kresa grzebieniowa (linia zygzakowata), czyli brzeg skóry odbytu, gdzie silnie unerwiona anoderma przechodzi w niewrażliwą błonę śluzową.
Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów są pieczenie, świąd, bóle, uczucie niepełnego wypróżnienia i parcia na stolec, krwawienie, brudzenie bielizny śluzem i stolcem. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby (I-IV stopień) guzki mogą być niewidoczne lub wypadać poza odbyt. Hemoroidy początkowo zwykle leczone są objawowo – zachowawczo. Przy silnie zaznaczonych dolegliwościach, znacznym zaawansowaniu zmian lub przed planowaną ciążą konieczne staje się leczenie inwazyjne – operacyjne (metodą Milligana-Morgana) lub małoinwazyjne, np. poprzez zakładanie gumowych podwiązek sposobem Barrona lub najnowszą metodą Hemoron.
Hemoron – bezboleśnie i najmniej inwazyjnie
Metoda ta jest najmniej inwazyjnym sposobem leczenia choroby hemoroidalnej w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 min, a pacjent bezpośrednio po nim jest w pełni sprawny. Leczenie taką metodą pozwala nie usuwać guzków krwawniczych, odpowiedzialnych za szczelność odbytu, a jedynie przywracać ich pierwotną wielkość i funkcjonalność. Stan ten osiąga się poprzez działanie na guzki prądem generowanym aparatem Hemoron, bazującym na jednobiegunowej, niskonapięciowej diatermii.
Leczenie tą metodą pozwala nie niszczyć guzków krwawniczych
Metoda Hemoron jest w pełni bezpieczna dla chorego. Dzięki niej można usuwać zmiany powstałe w jelicie grubym zarówno w początkowym, pierwszym, jak i w czwartym, najbardziej zaawansowanym stadium chorobowym, choć tu zdecydowanie polecamy leczenie operacyjne. Na pełny cykl leczenia u 90% pacjentów składają się trzy zabiegi, wykonywane w regularnych odstępach czasu – nie częściej niż co trzy tygodnie i nie rzadziej niż co pięć tygodni. W zaawansowanych zmianach chorobowych, przy istnieniu przeciwwskazań do leczenia operacyjnego z przyczyn ogólnoustrojowych, możemy także przeprowadzić leczenie hybrydowe. Polega ono w pierwszej kolejności na redukcji guzków krwawniczych poprzez ich podwiązanie (ligację) metodą Barrona, a następnie wykonaniu serii stymulacji Hemoronem.
Wysoka skuteczność
Leczenie nieinwazyjną metodą Hemoron stosowane jest od roku 2000, a wszystkie dane wskazują na jej wysoką skuteczność. Jest to alternatywa dla nieco bardziej inwazyjnej ligacji hemoroidów – tzw. gumkowania sposobem Barrona. Technika opracowana została przez amerykańskich specjalistów pod nazwą Ultroid i uznana jako jeden ze standardów postępowania. Jak wynika z badań klinicznych, zabieg nie prowadzi do wyraźnych zmian bliznowatych ani ropnych w leczonym miejscu. Ryzyko ewentualnych powikłań jest znikome. Pacjent możne natychmiast powrócić do normalnego trybu życia, jedynie przez 2 dni może odczuwać parcie na stolec.