Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
W tym dziale postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, zadawane przez pacjentów podczas konsultacji, telefonicznie lub drogą mailową. Mamy nadzieję, że pozwoli to wyjaśnić wiele wątpliwości, przybliży stosowane przez nas metody oraz ograniczy powielanie tych samych odpowiedzi. Dział będzie się stale rozwijał o kolejne napływające pytania, a my dołożymy wszelkich starań aby żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi.
Na czym polega operacja wycięcia żylaków kończyny dolnej?
Jeśli mamy do czynienia z w pełni rozwiniętą chorobą żylakową, z niewydolną żyłą odpiszczelową, preferujemy wówczas klasyczny zabieg operacyjny. Polega on na nacięciu skóry w pachwinie oraz nad kostką przyśrodkową i podskórnym usunięciu całego chorego naczynia. Pozostałe drobne żylaki usuwamy z drobnych nacięć lub obliterujemy.
Jak szybko od rozpoznania powinno się zoperować przepuklinę pachwinową?
W chirurgii przyjmuje się, że rozpoznanie przepukliny jest równoznaczne ze wskazaniem do pilnego leczenia operacyjnego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy i kiedy przepuklina może się powikłać, stąd też nie powinno się zwlekać z operacją. Poza tym im mniejsza przepuklina tym prostsza operacja i szybszy powrót do pełnej sprawności.
Czy okres letni jest przeciwwskazaniem do laserowego usuwania znamion twarzy?
Każdą zmianę skórną, kwalifikującą się do ablacji laserowej można usunąć o dowolnej porze roku. Jednak w efekcie gojenia powstaje świeży naskórek, który jest dość wrażliwy na promieniowanie UV. Skutkiem jego ekspozycji na promienie słoneczne może być trwałe przebarwienie blizny. Dlatego zmiany na eksponowanych częściach ciała proponujemy usuwać poza miesiącami letnimi. Jeśli jednak jest konieczne wykonanie zabiegu w lecie, przez miesiąc należy chronić naskórek przed słońcem za pomocą opatrunku, kremu z silnym filtrem UV itp.
Czy usuwanie znamion skórnych jest bezpieczne?
Usuwanie znamion nie niesie z sobą żadnego ryzyka. Wręcz przeciwnie, pozostawienie znamion, szczególnie tzw. podejrzanych, może rodzić dramatyczne następstwa pod postacią nowotworów skóry. Prawidłowo wycięte znamię nie odrasta i nie może być przyczyną zmian neoplastycznych.
Czy przy metodzie laserowego usuwania znamion zakłada się szwy?
Nie ma takiej konieczności. Każda zmiana zostaje „odparowana” laserem, a w jej miejscu powstaje ranka wielkości jej podstawy. W ciągu kilku dni rana pokrywa się strupem i, podobnie do skaleczenia, samoistnie goi w czasie do dwóch tygodni.
W jakim czasie po rozpoznaniu brodawek powinno się je usunąć?
Brodawki są wirusową chorobą zakaźną skóry. W związku z tym, odwlekanie zabiegu w czasie wiąże się ze wzrostem istniejących zmian, ryzykiem rozprzestrzeniania się choroby w kolejnych lokacjach, zarażaniem innych osób i większym prawdopodobieństwem nawrotu brodawek po zabiegu. Tak więc, im szybciej zdecydujemy się na ich usunięcie, tym szybciej powrócimy do zdrowia i unikniemy następstw choroby.
Na czym polega laserowe usuwanie brodawek?
Brodawki zwykłe są wirusowym zakażeniem skóry. Jak dotąd nie ma dostępnych metod farmakologicznego leczenia brodawek i pozostaje jedynie ich mechaniczne usunięcie. Spośród dostępnych metod najwyższą skuteczność wykazuje laser CO2. Usuwa on zmiany brodawkowe metodą ablacji, niszczy wirusa i jednocześnie koaguluje drobne naczynia. Jest przy tym wyjątkowo precyzyjny i nie uszkadza okolicznych tkanek. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a efektem są niewielkie, niekrwawiące ranki, które goją się pod strupem przez kilka tygodni.
Czy po laserowym usunięciu grudek perlistych prącia pozostają blizny?
Grudki perliste są powierzchownym przerostem naskórka, w związku z czym zabieg nie jest zbyt głęboki. Skóra pokrywająca żołądź jest cienka, a ona sama bardzo dobrze ukrwiona. Wszystko to powoduję, iż ranki po usunięciu grudek perlistych goją się szybko, bez wytwarzania blizn, a ostatecznie skóra pozostaje naturalnie gładka.
Czy usuwanie grudek perlistych prącia laserem CO2 wpływa na sprawność seksualną?
Grudki perliste są zmianą naskórkową więc sam zabieg jest powierzchowny. Zaleca się wstrzemięźliwość przez ok. 10 dni, czyli do czasu wygojenia. Usunięcie grudek nie ma żadnego negatywnego wpływu na czynności seksualne i percepcję czuciową.
Chciałbym poddać się zabiegowi laserowej plastyki wędzidełka - mam nadzieję, że wiek nie stanowi problemu?
Wiek nie stanowi żadnego ograniczenia. Zwykle zabiegi laserowego podcięcia wędzidełka napletka wykonuje się u młodych mężczyzn z jego pierwotnym skróceniem, którzy podejmują aktywność seksualną i odczuwają związany z tym dyskomfort. U starszych mężczyzn częściej mamy do czynienia z wtórnym skróceniem wędzidełka w wyniku wcześniejszego naderwania lub stanów zapalnych. Nierzadko też zdarzają się pacjenci, którzy „dojrzeli” do zabiegu lub dopiero dowiedzieli się o takiej możliwości.
Czy zabieg laserem CO2 wymaga znieczulenia?
Zazwyczaj zabiegi są wykonywane w miejscowym znieczuleniu nasiękowym. Wymaga to ukłucia cienką igłą w celu podania niewielkiej ilości środka znieczulającego. Drobne zabiegi (usuwanie włókniaków, brodawek płaskich, rubiniaków itp.) mogą być wykonywane bez znieczulenia. Wówczas odczuwalne jest pieczenie trwające ułamek sekundy.
Jak długo trwa gojenie po usunięciu prosaków prącia?
Jako, że prosaki są zmianą podskórną, skóra nad usuniętymi zmianami musi się zabliźnić. Proces ten trwa około 2 tygodni i jest to „gojenie pod strupem”. Nie jest konieczne stosowanie w tym celu żadnych specjalistycznych maści. Wymagana jest szczególna dbałość o higienę.
W jakich odstępach czasu można wykonywać kolejne etapy laserowego usuwania prosaków prącia?
Przy dużej ilości prosaków i rozległym ich rozmieszczeniu procedura zwykle jest rozkładana na 2-3 etapy. Aby przy kolejnym zabiegu nie doprowadzać do rozkrwawiania świeżych ran proponuję, aby odbywały się one po wygojeniu następstw poprzedniego zabiegu, czyli co 2-3 tygodnie.
Czy jest możliwe na jednej wizycie przeprowadzenie konsultacji i w razie potwierdzenia rozpoznania - wykonanie zabiegu?
Oczywiście. Aby zaoszczędzić naszym pacjentom kłopotów większość zabiegów, szczególnie laserowych, jest przeprowadzana podczas pierwszej wizyty. Ponadto, pobieramy wówczas honorarium wyłącznie za zabieg, bez kosztów konsultacji.
Jakie przygotowanie jest wymagane do konsultacji lekarza proktologa?
Na pierwsza wizytę nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie. Wystarczy wypróżnić się, aby bańka odbytnicy byłą pusta, co umożliwia podstawowe badanie proktologiczne i wykonanie anoskopii. Jeśli zaistnieje konieczność poszerzenia diagnostyki o rektoskopię, pacjent zostanie poinformowany o koniecznym przygotowaniu.
Czy zabiegi metodą Hemoron są bolesne?
Hemoron jest najbardziej komfortową ze znanych metod leczenia hemoroidów. Podczas zabiegu parametry aparatu są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, a nawet do każdego guzka krwawniczego, tak aby chory nie odczuwał żadnego bólu. Bezpośrednio po zabiegu nie jest konieczne stosowanie żadnych środków przeciwbólowych, a pacjent jest w pełni sprawny, zdolny do podjęcia normalnej aktywności.
Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania hemoroidów aparatem Hemoron?
Przygotowanie nie jest skomplikowane. W związku z tym, że hemoroidy znajdują się na głębokości zaledwie kilku cm, nie ma potrzeby oczyszczania całego jelita przed zabiegiem. W większości przypadków wystarcza jednorazowe wykonanie wlewki doodbytniczej (gotowe preparaty Enema i Rectanal do kupienia w aptekach bez recepty) na 2-3 godziny przed planowanym zabiegiem.
Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania hemoroidów metodą Barrona - gumkowania?
W przeddzień i w dniu zabiegu zalecamy dietę lekkostrawną, płynną. Nie ma ograniczeń w spożywaniu napojów. Na 2-3 godziny przed zabiegiem gumkowania żylaków metodą Barrona wykonujemy oczyszczający wlew doodbytniczy (gotowe preparaty Enema i Rectanal do kupienia w aptekach bez recepty).
Jakie jest ryzyko infekcji skóry przy zabiegu odmładzającym DermaFrac?
Głowice stosowane podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej DermaFrac są spersonalizowane, to znaczy przypisane tylko do jednego pacjenta. Po każdym użyciu są sterylizowane i opisane, a po serii zabiegów – wyrzucane. Powoduje to, iż nie istnieje nawet potencjalne ryzyko przeniesienia zakażenia między pacjentami.
Kiedy mogę wykonać makijaż po mikronakłuwaniu DermaFrac?
W dniu zabiegu mezoterapii nie zalecamy wykonywania makijażu, gdyż skóra jest lekko podrażniona i wymaga specjalnej pielęgnacji, ale już w dniu następnym nie ma żadnych ograniczeń.
Czy nakłuwanie twarzy urządzeniem DermaFrac zmniejsza pory w skórze?
Tak. Efekty jakie są zauważalne po mezoterapii mikroigłowej to mniej widoczne pory, wyrównany koloryt, zwiększone napięcie i wygładzenie skóry.
Czy po DermaFrac poprawi się wygląd skóry z rozstępami na piersiach i brzuchu?
Zdecydowanie tak. Mikronakłuwanie z jednoczesną infuzją preparatu aktywnego powoduje, że skóra zostaje sprowokowana do wytwarzania nowego kolagenu. Po zabiegu jest dodatkowo naświetlana laserowym światłem czerwonym, które wpływa kojąco na podrażnienia oraz stymuluje ją do dalszej regeneracji. Daje to szybko widoczne efekty w postaci zagęszczenia skóry.
Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi mikronakłuwania DermaFrac?
Dzięki zastosowaniu podciśnienia pacjent odczuwa nakłucia jak mrowienie lub delikatny masaż, a lekkie pieczenie może utrzymywać się najdalej do następnego dnia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga żadnego znieczulenia.
Jak wygląda skóra na drugi dzień po zabiegu mezoterapii DermaFrac?
Pozytywny efekt mezoterapii mikroigłowej DermaFrac będzie widoczny już po pierwszym zabiegu. Na drugi dzień ustąpią podrażnienia skóry i będzie ona dogłębnie nawilżona, rozświetlona i napięta, a makijaż utrzyma się na niej znacznie dłużej niż zwykle.
Jak długo utrzymuje się wygładzenie zmarszczek po botoksie?
Efekt zabiegu z użyciem Botoxu w normalnych warunkach utrzymuje się 6-8 miesięcy, ale jest związany z temperaturą otoczenia, trybem życia pacjenta, korzystaniem z solarium, sauny itp. Wstrzyknięcia dobrze jest powtarzać, gdyż po upływie czasu działania preparatu zmarszczki nie są już tak głębokie jak przez pierwszym zabiegiem, ale ten efekt przemija.
Jak długo utrzymuje się efekt Botoxu w wypadku nadmiernej potliwości?
Efekt ograniczonego pocenia utrzymuje się do 4-8-12 miesięcy. Jest to indywidualna reakcja organizmu. Istotne, że problem nie wraca nigdy z takim natężeniem jak przed zabiegiem ostrzykniękcia botoksem.
Jak często można wykonywać wstrzyknięcia botoksu przy nadpotliwości?
Ostrzykiwanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne, ale musi być zachowana przerwa min. 4 miesięcy pomiędzy kolejnymi zabiegami.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu toksyną botulinową?
Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona), nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), stosowanie w ostatnim tygodniu leków: aminoglikozydów (streptomycyna, gentamecyna, amikacyna, kanamcyna), aminocholiny (chlorochina, hydroksycholina), D- penicylaminy (cuprenil), cyklosporyny, tubokuraryny, pankuronium, galaminy, sukcynylocholiny, linkomycyny, tetracykliny, polimyksyny, leków przeciwkrzepliwych i antykoagulantów (aspiryna, warfaryna, acenocumarol), miejscowe infekcje skórne, ciąża, okres karmienia piersią, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Korzystam z takich zabiegów modelujących, jak botoks, wypełniacze i nici. Czy powoduje to jakieś ograniczenia dla zabiegów kosmetycznych Exuviance?
Kompletny zabieg Exuviance Professional może być wykonany w tygodniowym odstępie przed lub po aplikacji sieciowanego kwasu hialuronowego lub nici liftingujących. Po wstrzyknięciach toksyny botulinowej nie jest konieczna tak długa przerwa. Gojenie ranek po wkłuciach igły trwa 2-3 dni i po tym czasie można już przeprowadzać wybrany zabieg Exuviance.
Dlaczego kwasy firmy Exuviance nie podrażniają skóry?
W kosmetykach Exuviance cząsteczki kwasów występują w postaci związanej, tworząc kompleksy amfoteryczne, co pozwala im na działanie z uniknięciem podrażnienia skóry i znaczne ograniczenie dyskomfortu pacjenta. Dzięki tej zaawansowanej technologii możliwe jest zastosowanie niższego stężenia kwasu przy jednoczesnej wysokiej skuteczności zabiegu kosmetycznego.
Czy zabieg masażu podciśnieniowego Icoone jest bolesny?
Podczas zabiegu odczuwalne jest zasysanie skóry oraz przyjemne chłodzenie. Zabieg może być intensywniej odczuwalny kiedy występują zastoje limfatyczne, zaawansowany cellulit oraz złogi tłuszczowe. Z każdym zabiegiem dermomasażu odczucia są coraz łagodniejsze, co świadczy o coraz lepszej kondycji organizmu.
Czy Icoone działa korzystnie również na piersi?
Icoone jako jedyne urządzenie jest w stanie w sposób bardzo delikatny i bezpieczny wpłynąć zarówno na ujędrnienie, jak i podniesienie piersi poprzez pobudzenie głębokich warstw skóry. Takie działanie skutkuje zachowaniem młodego wyglądu biustu przez długie lata.
Po jakim czasie od operacji usuwania żylaków można wykonać zabieg Icoone?
Pierwsze zabiegi endermomasażu Icoone można zacząć wykonywać po 3 miesiącach od operacji żylaków kończyn dolnych. O wcześniejszym rozpoczęciu terapii może jednak zdecydować lekarz prowadzący.
Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane po zabiegu Icoone?
Jeżeli zostały wykluczone przeciwwskazania do endomasażu Icoone, a sam zabieg został wykonany prawidłowo nie powinny wystąpić żadne reakcje niepożądane. Jedynym nieprzyjemnym doznaniem mogą być bóle głowy po drenażu limfatycznym, spowodowane wzmożonym działaniem układu chłonnego i odprowadzaniem uwolnionych toksyn. Jest to normalna reakcja organizmu, a objawy ustępują najczęściej do godziny od zabiegu.
Czy drenaż limfatyczny aparatem Icoone można wykonać na połowie ciała?
Technicznie tak, ale wskazane jest, aby wykonywać drenaż na całe ciało w celu stymulowania całego układu limfatycznego. Wówczas, wykonując kolejne zabiegi Icoone, łatwiejsze jest odprowadzenie uwolnionego tłuszczu lub zalegających toksyn.
Czy pękające naczynka oraz żylaki są przeciwwskazaniem do zabiegu Icoone?
Nie, pod warunkiem, że nie są zbyt rozległe. Dzięki specjalnym programom medycznym oraz mikrootworom głowic roboczych, zabieg jest bezpieczny dla osób z tym problemem. Technologia Icoone ma wielki szacunek dla naszej skóry, nie uszkadzając jej i nie pogłębiając istniejących zmian chorobowych. Poprzez odprowadzenie nadmiaru płynów z tkanek endomasaż ułatwia krążenie obwodowe.
Czy przyjmowanie hormonów ma wpływ na efektywność zabiegów Icoone?
Jeżeli jest stosowana terapia hormonalna, efekty Icoone mogą być mniej widoczne, a co za tym idzie, ilość koniecznych zabiegów większa. Ich liczba ustalana jest zawsze w takiej sytuacji indywidualnie.
Co wyróżnia Zaffiro na tle innych zabiegów?
Zaffiro jest zabiegiem bezbolesnym. W czasie termoliftingu pacjent odczuwa delikatne ciepło na skórze. Mając nawet niewiele czasu, można wykonać zabieg o wysokiej skuteczności, na wszystkich partiach ciała. Można poprawić wygląd nie tylko twarzy czy szyi, ale idealnie sprawdza się on również na brzuszkach pociążowych, skórze dekoltu, dłoni, ramion, pośladków, ud, nad kolanami. Jest więc bardzo uniwersalną i prawdziwie skuteczną metodą zagęszczania skóry.
Jakie są wskazania do termoliftingu Zaffiro?
Wskazania wynikają bezpośrednio z mechanizmu działania termoliftingu. Będą to więc: utrata jędrności skóry twarzy, szyi i dekoltu, brzucha, wewnętrznych partii ud i ramion, okolicy nad kolanami – w wyniku procesu starzenia lub utraty dużej masy ciała, chęć poprawy wyglądu skóry twarzy, dekoltu i piersi, chęć obkurczenia skóry na brzuchu u kobiet po porodzie, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki, chęć poprawienia owalu twarzy, opadające policzki, opadające powieki, wiotkie wargi sromowe.
Czy wymagane są jakieś badania przed terapią Zaffiro i jakie są przeciwwskazania?
Żadne dodatkowe badania nie są wymagane, gdyż termolifting Zaffiro jest zabiegiem nieinwazyjnym. Przed rozpoczęciem terapii, osoba za nią odpowiedzialna, przeprowadza szczegółowy wywiad w celu wykluczenia ewentualnych niebezpieczeństw. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są: otwarte rany, ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, choroby tkanki łącznej, okres dwóch tygodni od zastosowania botoksu lub wypełniaczy, aktualnie zażywane leki fotouczulające lub antybiotyki, elektroniczne i metalowe implanty.
Czy efekty termoliftingu twarzy aparatem Zaffiro są trwałe?
Termolifting Zaffiro nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry, ale opóźnia go i cofa jego negatywne następstwa. Pojedynczy zabieg polecany jest profilaktycznie dla osób między 25 a 35 rokiem życia, w zależności od stanu skóry. Seria 4-6 zabiegów, wykonywanych w miesięcznych odstępach czasu przeznaczona jest dla osób po 35 roku życia. Zalecane jest powtarzanie sesji co 1,5 roku. Codzienna prawidłowa pielęgnacja skóry i odpowiednia zdrowa dieta pomogą utrzymać efekty kuracji na dłużej.
Na jakie obszary poza twarzą mogę stosować Zaffiro?
Ogromną zaletą Zaffiro jest to, że skutecznie działa na wszystkie partie ciała, w których skóra potrzebuje ujędrnienia. Z reguły, koncentrujemy się na młodym wyglądzie twarzy, szyi i dekoltu. A przecież są inne obszary ciała, które z wiekiem lub w wyniku szybkiej utraty wagi potrzebują poprawy napięcia skóry. Zaffiro znakomicie sprawdza się na skórze dłoni, ramion, brzucha, pośladków, wewnętrznej strony ud i nad kolanami oraz wargach sromowych większych.
Czego mogę się spodziewać po zabiegu Zaffiro?
Efekt w postaci ujędrnienia i rozświetlenia skóry jest widoczny już w czasie zabiegu. Zaffiro niweluje wszelkie obwisłości na twarzy i szyi, poprawia owal twarzy, podnosi opadające policzki. Znacznemu zmniejszeniu ulegają bruzdy wargowo-nosowe, a zmarszczki wygładzają się, zwiększa się napięcie i elastyczność skóry. Doskonale obkurcza skórę na brzuchu u kobiet po porodzie lub odchudzaniu. Likwiduje obwisłość skóry na wewnętrznej stronie ramion, ud oraz modeluje obszar nad kolanami. Poprawia skórę dekoltu i wpływa pozytywnie na opadające z wiekiem piersi. W znaczącym stopniu poprawia też wygląd skóry dłoni i napięcie warg sromowych.
Samodzielne próby odchudzania często kończą się efektem „jojo”, dlaczego tak się dzieje?
Powodem tego jest częste przeświadczenie, że jak jesteśmy na diecie to powinniśmy się głodzić. Wytrzymujemy bez słodyczy, ulubionych przekąsek i to nam na jakiś czas faktycznie wystarcza, są widoczne efekty. Ale na dłuższy okres nie jesteśmy w stanie wszystkiego sobie odmawiać. Przychodzi czas gorszego samopoczucia lub przeciwnie, zadowoleni z efektów mówimy sobie: to teraz już mogę zjeść. I jemy, a że długo się ograniczaliśmy to i apetyt na zakazane rzeczy jest ogromny. Niestety, nasz metabolizm przez stosowanie bardzo rygorystycznych diet jest wyhamowany. To właśnie, powoduje efekt szybkiego przybierania na wadze.
Czego nie powinny jeść matki, które karmią dziecko piersią?
Kobiety karmiące nie powinny stosować żadnej specjalnej diety. Młode matki powinny jeść owoce, warzywa, nie powinno w ich diecie zabraknąć białka i tłuszczów. Powinny również pić dużo wody. Nie pijemy alkoholu, unikamy mocnej kawy, mocnej herbaty. Oczywiście, są rzeczy, których dzieci mogą nie tolerować, ale nie wolno nam ich od razu eliminować z diety. Nie powinno się pochopnie odstawiać produktów, kiedy u dziecka pojawi się kilka krostek lub kiedy jest trochę niespokojne.
Ile kilogramów można schudnąć po jednym zabiegu lipolizy Aqualyx?
Adipocytoliza preparatem Aqualyx nie jest metodą odchudzania. Jej celem jest redukcja miejscowych depozytów tłuszczowych. Proponujemy najpierw odpowiednią dietę i ćwiczenia w celu redukcji masy ciała. Jeśli po tym pozostaną nieznikające, lokalne otłuszczenia, wówczas jest to wskazanie do zastosowania leku Aqualyx.
Jak należy się przygotować do badania profilu genetycznego do genodiety?
Badanie iGenesis (dawniej Genodiet Completo) polega na analizie DNA z nabłonka pobranego metodą wymazu. Nie należy nic jeść ani pić na 60 min. przed badaniem. Osoby palące powinny wypłukać usta wodą.
Jaka jest skuteczność zabiegów karboksyterapii?
Badania kliniczne wykonywane są w tym zakresie coraz szerzej przynoszą informacje o skuteczności w granicach: do 89% przy likwidacji cellulitu, do 67% przy redukcji tkanki tłuszczowej, do 97% w przypadku spłycenia blizn i zmniejszenia widoczności rozstępów, do 90% przy likwidacji cieni pod oczami, do 77% przy walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto o 50% rośnie produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego. Skuteczność zabiegów jest wyższa w sytuacji łączenia ich z innymi metodami i osobniczo zmienna.
Czy są jakieś działania niepożądane związane z wykonywaniem zabiegów karboksyterapii?
Bardzo rzadko. Teoretycznie może wystąpić infekcja w miejscu podania gazu, przetrwały rumień lub obrzęk utrzymujący się ponad 1 dobę (w okolicach oczu nawet do 3 dni), krwiak w miejscu wkłucia igły. Żadne z nich nie mają charakteru trwałego.
Ile zabiegów karboksyterapii i jak często należy wykonać aby uzyskać korzystne efekty?
Ilość i częstotliwość zalecanych zabiegów jest uzależniona od okolicy ciała i konkretnego problemu, w związku z którym wykonywane są zabiegi oraz oczekiwań pacjenta. Zazwyczaj cykl zabiegów obejmuje 6-12 zabiegów; odstępy pomiędzy nimi wynoszą od 7 do 14 dni, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.
Czy zabieg karboksyterapii łączy się z jakimiś nieprzyjemnymi doznaniami? Jak wygląda się po zabiegu?
Podczas zabiegu pacjent może odczuwać ciepło, pieczenie z uczuciem rozpierania. Dolegliwości uzależnione są od lokalizacji i indywidualnego progu bólowego pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Efekt obrzęku spowodowany zdeponowaniem gazu cofa się w ciągu godziny.
Jakie są zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu karboksyterapii?
Zalecenia dotyczą głównie pierwszych 24 godzin po zabiegu. W tym czasie pacjenci powinni unikać gorących kąpieli, sauny, intensywnej aktywności fizycznej.
Czy zabieg redukcji tkanki tłuszczowej za pomocą lipolizy ultradźwiękowej (kawitacyjnej) jest bolesny?
Nie. W trakcie zabiegu odczuwalne jest intensywne ciepło w granicach komfortu cieplnego. W okolicach żeber, kolców biodrowych, kolan odczucia te mogą być silniejsze.
Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu MedContour?
Zabieg odczuwany jest przez pacjenta jako ciepły, intensywny masaż podciśnieniowy.
Czy po zabiegu lipolizy kawitacyjnej mogę od razu wrócić do normalnej aktywności?
Tak. Po zabiegu skóra jest lekko zaróżowiona i ciepła, ale bez przeszkód można wrócić do pracy, czy innych aktywności. Nie ma przeciwwskazań do pójścia na siłownię czy saunę, a wręcz jest to wskazane.
Jakie są zalecenia dla osób planujących wykonanie zabiegu lipolizy ultradźwiękowej MedContour?
Wskazane jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów – należy pić 1,5-2,5 l wody dziennie. Powinno się ograniczyć wysokotłuszczowe i wysokowęglowodanowe posiłki oraz spożywanie przetworzonej żywności. Zalecane jest wdrożenie zbilansowanej diety oraz umiarkowanego, systematycznego wysiłku fizycznego.
Kiedy widoczne są pierwsze efekty po zabiegu lipolizy ultradźwiękowej?
Już po pierwszym zabiegu następuje redukcja obwodów od 1 do 5 cm. W przypadku bardzo zbitej tkanki tłuszczowej oraz utrwalonego cellulitu zdarza się, że efekty widoczne są od drugiego zabiegu.
Ile zabiegów MedContour należy wykonać żeby uzyskać satysfakcjonujące efekty oraz z jaką częstotliwością się je wykonuje?
Zwykle zalecana jest seria 4-6 zabiegów. W przypadku utrwalonego cellulitu oraz u mężczyzn warto wykonać serię składającą się z 8 zabiegów. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu. Dla zmaksymalizowania efektów, np. przed ważną imprezą, możliwe jest wykonanie dwóch zabiegów w tygodniu. Drugi zabieg wykonuje się wówczas w odstępie 2 dni od poprzedniego.
Jakie są przeciwwskazania do lipolizy kawitacyjnej MedContour?
Przeciwwskazaniami do lipolizy kawitacyjnej są przede wszystkim nowotwory, ciąża oraz okres karmienia piersią, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, nieuregulowane problemy endokrynologiczne oraz kardiologiczne, niewydolność wątroby oraz nerek, podwyższony poziom cholesterolu, stany zapalne ogólnoustrojowe oraz w miejscu zabiegu, metalowe implanty w obszarze zabiegowym, zaburzenia czucia, cukrzyca. Zabiegów nie wykonuje się na twarzy oraz szyi.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg oczyszczania wodorowego skóry?
Oczyszczanie wodorowe w szczególności zalecane jest przy trądziku o słabym i umiarkowanym nasileniu zmian, dla skór przetłuszczających się, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Z uwagi na jego przeciwstarzeniowe działanie zabieg można wykonywać profilaktycznie od momentu pojawienia się pierwszych zmarszczek. Zalecany jest osobom o szarej, zmęczonej skórze, w przypadku powierzchownych przebarwień oraz pracy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Oczyszczanie wodorowe można wykonywać także w przypadku skór naczyniowych i wrażliwych.
Jak wygląda skóra po oczyszczaniu wodorowym Hydrogenium+?
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest delikatnie zaróżowiona (do kilku godzin), a przez kilka kolejnych dni może być odczuwalne jej większe przesuszenie. Nie ma przeciwwskazań do wykonania makijażu drugiego dnia po oczyszczaniu.
Czy zabieg oczyszczania wodorowego Hydrogenium+ jest bolesny?
Zabieg może miejscami powodować lekki dyskomfort, ale nie ból. Po zabiegu skóra jest delikatnie podrażniona i zaróżowiona, ale objawy te ustępują do kilku godzin.
W jakim czasie po oczyszczaniu wodorowym Hydrogenium+ można się opalać i czy zabieg można wykonać na już opalonej skórze?
Oczyszczanie wodorowe Hydrogenium+ jest zabiegiem całorocznym. Należy po nim odczekać około 14 dni do momentu ekspozycji skóry na słońce. Jednakże zalecane jest nadal stosowanie kremów z filtrem ochronnym SPF50. Po opalaniu należy odczekać ok. 2 tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem, ponieważ wykonywany na świeżo opalonej skórze może powodować dyskomfort w trakcie, a w konsekwencji duże podrażnienie.
Ile zabiegów oczyszczania wodorowego Hydrogenium+ należy wykonać w celu osiągnięcia najlepszego efektu terapeutycznego?
Zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych, w zależności od wyjściowego stanu skóry.
Jak wygląda zabieg oczyszczania wodorowego Hydrogenium+?
Zabieg składa się z następujących etapów: wstępne przygotowanie skóry za pomocą maski rozpulchniającej lub peelingu enzymatycznego/kawitacyjnego, właściwe oczyszczanie wodorowe, mezoterapia bezigłowa z indywidualnie dobranym koktajlem, maska kremowa/algowa w płacie, nałożenie serum oraz kremu. Czas trwania zabiegu to około 1,5 godziny.
Czy będąc w ciąży lub karmiąc piersią mogę mieć wykonane oczyszczanie wodorowe Hydrogenium+?
Ciąża oraz okres laktacji są przeciwwskazaniami do wykonania oczyszczania wodorowego.
Ile zabiegów Dye-VL należy wykonać aby zamknąć naczynia na twarzy?
Ilość zabiegów jest uzależniona od tego, jak mocno rozszerzone są naczynia, ale zwykle jest to od 1 do 3 zabiegów.
Jak wygląda skóra po zabiegu zamykania naczyń na twarzy Dye-VL?
Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Do 2-3 godzin może być odczuwalny niewielki dyskomfort spowodowany rozgrzaniem skóry. Do 3-4 dni może utrzymywać się obrzęk.
Czy po zabiegu zamykania naczyń na twarzy Dye-VL można wrócić bezpośrednio do pracy?
Tak, można, ale trzeba wziąć pod uwagę, że skóra do 2-3 godzin po zabiegu może być zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i rozgrzana. Możliwe jest skorygowanie zaczerwienień preparatem łagodzącym z funkcją krycia.
W jakim czasie po wykonaniu zabiegu zamykania naczyń Dye-VL mogę się opalać?
Bezpieczny odstęp pomiędzy zabiegiem, a opalaniem to 4 tygodnie. Nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, która w przypadku skór naczyniowych jest częścią postępowania profilaktycznego przed ponownym rozszerzeniem się naczyń.
W jakich odstępach czasu wykonuje się kolejne zabiegi zamykania naczyń na twarzy Dye-VL?
Zabiegi wykonuje się w odstępach co 4 tygodnie.
Czy rozszerzone naczynia na skrzydełkach nosa w postaci czerwonych grubych linii zamyka się tak samo jak naczynia na policzkach?
Jeśli rozszerzone naczynia na nosie mają powyżej 1 mm średnicy zabieg wykonuje się laserem neodymowo-yagowym (Nd:YAG). Wybór metody określa osoba przeprowadzająca zabieg.
Jak długo goi się skóra po laserowym zamykaniu naczyń na twarzy?
Cały proces regeneracji skóry trwa około 4 tygodni, ale zaczerwienienie i obrzęk po zabiegu utrzymują się maksymalnie do 7 dni.
Czy zabieg zamykania naczyń na twarzy Dye-VL jest bolesny?
Zabieg wywołuje uczucie dyskomfortu – w jego trakcie odczuwalne jest intensywne ciepło, ale jest ono krótkotrwałe, a bezpośrednio po zabiegu skóra schładzana jest zimnymi kompresami żelowymi.
Czego nie można robić przed zabiegiem zamykania naczyń na twarzy Dye-VL?
4 tygodnie przed zabiegiem nie powinno się opalać skóry, ani wykonywać inwazyjnych zabiegów złuszczających, 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać zażywania antybiotyków i stosowania substancji światłouczulających, m.in. wit. C, ziół, takich jak: dziurawiec, nagietek, skrzyp, czy preparatów z retinolem.
Jak pielęgnować skórę po zabiegu zamykania naczyń Dye-VL?
Po zabiegu należy używać delikatnych płynów myjących/płynu micelarnego, a przez pierwsze 7 dni stosować kilka razy dziennie krem regenerujący, np. Cicalfate. Zalecana jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna SPF 50.
Kiedy zobaczę pierwsze efekty zabiegu Fotoodmładzania Dye-VL?
Pierwsze efekty widoczne są już po ok. 7 dniach po zabiegu. Skóra nabiera równomiernego kolorytu, rozjaśniają się przebarwienia i spłycają drobne zmarszczki, a po około 4 tygodniach zauważalna jest poprawa gęstości skóry.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg Fotoodmładzania Dye-VL?
Zabieg przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn z objawami fotostarzenia, tzn. przebarwieniami, zmianami naczyniowymi, drobnymi zmarszczkami, opadającym owalem, wiotkością skóry. Do 30 r.ż. zaleca się wykonanie profilaktycznie 1 zabiegu w roku, między 30 a 40 r.ż. 1-3 zabiegów w serii raz na 1,5 roku, a po 40 r.ż. 3-5 zabiegów w serii.
Jak wygląda skóra po zabiegu Fotoodmładzania Dye-VL?
Bezpośrednio po zabiegu Fotoodmladzania skóra jest zaróżowiona, może być delikatnie obrzęknięta i rozgrzana. Przebarwienia, które były na skórze ciemnieją i do 7 dni od zabiegu złuszczają się w postaci maleńkich strupków. Na drugi dzień po zabiegu można nałożyć makijaż.
Ile zabiegów jest potrzebnych żeby usunąć przebarwienie ze skóry?
Jest to uzależnione od rodzaju przebarwienia i głębokości, na jakiej się znajduje. Zwykle 1 do 3 zabiegów powinno przynieść satysfakcjonujący efekt.
Jak wygląda skóra po usuwaniu przebarwień Dye-VL?
Przebarwienia po zabiegu chwilowo ciemnieją i są bardziej widoczne niż przed zabiegiem. Do 7 dni po zabiegu skóra złuszcza się, a przebarwienia jaśnieją/znikają. Na drugi dzień po zabiegu można zastosować make-up.
Czy po usuwaniu Dye-VL zmian pigmentacyjnych te przebarwienia mogą pojawić się ponownie?
Jest taka możliwość. Zwłaszcza w przypadku zażywania leków hormonalnych, zaburzeń hormonalnych oraz niestosowania właściwej ochrony przeciwsłonecznej.
Jakie naczynia nadają się do zamykania laserem neodymowo-yagowym Nd:YAG?
Laser Nd:YAG zamyka naczynia o średnicy do 4mm. Są to zwykle różowe, bordowe lub fioletowe „pajączki” zlokalizowane na udach, podudziach, jak i w okolicy skrzydełek nosa.
Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi laserowego zamykania naczyń Nd:YAG?
Impulsy laserowe odczuwalne są jak „ciepłe igiełki” lub „ukłucia komara”. Po chwili skóra przyzwyczaja się, a w trakcie zabiegu czujemy tylko nieznaczny dyskomfort.
Czy do laserowego zamykania naczyń kończyn dolnych można znieczulić skórę?
Nie ma takiej możliwości. Kremy znieczulające obkurczają położone powierzchownie naczynia krwionośne i zabieg na znieczulonej skórze nie przyniósłby zamierzonego efektu.
Po ilu zabiegach laserowego zamykania naczyń na nogach Nd:YAG widoczne są efekty?
Efekty laserowego zamykania naczyń na nogach widoczne są już po pierwszym zabiegu. Najszybciej „znikają” naczynia o mniejszej średnicy. W przypadku naczyń o średnicy 3-4 mm pełnego wchłonięcia możemy oczekiwać po ok. 2-3 zabiegach.
Kiedy najlepiej zacząć serię zabiegów laserowego zamykania naczyń kończyn dolnych?
Najlepszym czasem na usuwanie pajączków naczyniowych jest okres od jesieni do wiosny. Z uwagi na fakt, że naczynia o dużej średnicy wymagają wykonania ok. 3 zabiegów, a odstęp pomiędzy nimi to 8 tygodni, optymalnie jest zacząć zabiegi jesienią, by móc cieszyć się pięknymi nogami już kolejnej wiosny.
Kiedy po zabiegu zamykania naczyń kończyn dolnych Nd:YAG mogę wrócić do uprawiania sportu?
Do 7 dni od zabiegu laserowego zamykania naczyń kończyn dolnych zalecany jest tylko umiarkowany wysiłek, np. spacery. Do normalnej aktywności, np siłownia, narty można wrócić po 7-14 dniach, w zależności od intensywności treningów.
Czy po laserowym zamykaniu naczyń na nogach mogę iść na basen lub ciepłe źródła?
Zaleca się unikać kąpieli w basenie, a zwłaszcza w bardzo ciepłej wodzie, do momentu ustąpienia śladów na skórze wywołanych zabiegiem, tzn. wybroczyn, siniaków.
Czy po laserowym zamykaniu naczyń kończyn dolnych Nd:YAG istnieje konieczność noszenia rajstop uciskowych?
Nie. Po zabiegach laserowych nie ma wskazań do noszenia bielizny uciskowej.
Na mojej skórze widoczne są zaskórniki, grudki i rozszerzone pory, a niedługo po umyciu twarzy widać na niej tłustą warstewkę. Jaki zabieg mi pomoże?
W takim przypadku zalecane jest wykonanie peelingu migdałowego lub salicylowego. Zabiegi te w celu optymalizacji leczenia mogą być połączone z oczyszczaniem wodorowym Hydrogenium+ lub mikrodermabrazją, w zależności od stopnia nasilenia zmian skórnych.
Mam skórę dojrzałą z drobnymi zmarszczkami, ale widoczne są na niej także rozszerzone pory i okresowo stany zapalne. Jaki zabieg powinnam wykonać?
Doskonałymi zabiegami w tym wypadku będą peeling Jessnera lub oczyszczanie wodorowe Hydrogenium+, które zarówno oczyszczą skórę z zaskórników, wyrównają jej koloryt, jak również zadziałają przeciwstarzeniowo, wypłycając zmarszczki i nadając skórze jędrności.
Kiedy można wykonywać zabiegi kwasami medycznymi Enerpeel?
Peeling migdałowy MA można wykonywać przez cały rok, natomiast peeling salicylowy SA oraz peeling Jessnera JR zaleca się stosować w okresie jesienno-zimowym. Niezależnie od pory roku po wykonaniu zabiegu kwasem medycznym powinno się stosować kremy ochronne z filtrami SPF 50+.
Czy po peelingu migdałowym MA Enerpeel będę się łuszczyć?
Peeling migdałowy Enerpeel działa bardzo powierzchownie, a wywołane nim łuszczenie jest bardzo delikatne i raczej przypomina przesuszoną skórę.
W jakich sytuacjach pomocne jest wykonanie mezoterapii igłowej skóry głowy?
Mezoterapia igłowa skóry głowy pomoże w przypadku cienkich i rzadkich włosów, wypadania włosów wywołanego zmianami hormonalnymi, po ciąży, po chorobie Covid-19, przy sezonowym wypadaniu włosów, w łysieniu plackowatym i androgenowym. Jest również niezastąpiona w profilaktyce wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.
Dla kogo przeznaczona jest mezoterapia igłowa skóry twarzy?
Mezoterapię igłową skóry twarzy zaleca się osobom o cienkiej skórze, ze skłonnością do przesuszania. Doskonale rewitalizuje skórę i zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek mimicznych i śmiechowych. Sprawdzi się też u osób oznakami fotostarzenia, przy utracie jędrności i napięcia.
Ile zabiegów mezoterapii igłowej skóry twarzy powinno się wykonać?
Zwykle zalecana jest seria 3-5 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie. U osób do 30 r.ż. bardzo często wystarczy wykonać 1 zabieg co 6 miesięcy, by spowolnić proces starzenia i przywrócić skórze napięcie i świeżość.
Czy po zabiegu mezoterapii igłowej skóry twarzy mogę wrócić bezpośrednio do pracy?
Powrót do pracy po mezoterapii igłowej jest możliwy, choć do 2 godzin po zabiegu na skórze mogą być widoczne drobne punkciki po wkłuciach oraz niewielkie wypukłości. Należy pamiętać, że jest również możliwe pojawienie się drobnych krwiaków. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mezoterapii igłowej nie zaleca się nakładania makijażu, żeby uniknąć ryzyka nadkażenia skóry.