Diagnostyka i zabiegi
Zawarte poniżej opisy mają na celu jedynie przybliżenie Państwu stosowanych przez nas technik i procedur, i oczywiście nie zastąpią rozmów z lekarzem ani porad kosmetologa. Zdecydowaliśmy się jednak na ten dział, gdyż zrozumiałym jest, iż dla osób niezwiązanych z medycyną wiele terminów może brzmieć obco. Z drugiej strony wiemy, że gro z Państwa w pierwszym rzędzie sięga po informacje znajdujące się w internecie. Mamy nadzieję, że uda nam się to pogodzić i jednocześnie zachować równowagę pomiędzy lekarską nomenklaturą, a czytelnością przekazu.
Ablacja laserowa
Termin odnoszący się najczęściej do procesu usuwania zmian rozrostowych z powierzchni skóry, polegającego na przeprowadzeniu ich do stanu gazowego z pominięciem stanu ciekłego za pomocą dostarczonej wysokiej energii. W medycynie do wywołania ablacji stosuje się zwykle lasery krótko i ultrakrótko impulsowe. Proces odparowywania tkanek może zachodzić także przy zastosowaniu lasera o pracy ciągłej, jeśli tylko wiązka promieniowania ma wystarczająco wysoką moc. Najbardziej odpowiednie w tym celu są lasery oparte na parach dwutlenku węgla (CO2).
Anoskopia
Rodzaj badania proktologicznego, pozwalającego ocenić kanał odbytu i końcowy odcinek odbytnicy. Badanie polega na wprowadzeniu krótkiego wziernika (anoskopu) przez odbyt i oglądaniu tej okolicy. Możliwe jest także jednoczasowe wykonanie prostych zabiegów terapeutycznych oraz pobranie wycinków do badania histologicznego. Anoskopia trwa nie dłużej niż kilka minut, jest w pełni bezpieczna, a powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko i najczęściej polegają na drobnym krwawieniu.
Biostymulacja laserowa
Biostymulacja laserowa jest najnowszą formą stosowanego w medycynie od wieków światłolecznictwa. To oddziaływanie promieniami lasera o małej mocy (1-500 mW) na organizm ludzki w celu pobudzenia różnorodnych procesów. Słaba wiązka laserowa z zakresu światła widzialnego lub bliskiej podczerwieni wnikając w głąb tkanek bez ich ogrzania, mobilizuje naturalne mechanizmy obronne i naprawcze. Efektywność działania jest ściśle związana z długością emitowanej fali światła laserowego, od której zależy zdolność do przenikania przez tkanki. Do absorpcji energii przez struktury tkankowe dochodzi w bardzo krótkim czasie, natomiast efekty terapeutyczne obserwuje się w kilka godzin lub nawet w kilka dni po zakończeniu terapii. Reakcja tkanek na biostymulację laserową sprowadza się do trzech najistotniejszych, zazębiających się efektów: działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego (uwalnianie serotoniny z płytek krwi), stymulacji gojenia i procesów regeneracyjnych (zwiększenie poziomu przeciwciał), poprawy mikrokrążenia (wzrost stężenia histaminy i heparyny).
W praktyce, biostymulacją uzupełniamy leczenie: owrzodzeń, odleżyn, oparzeń i odmrożeń, chorób przebiegających ze świądem, chorób wirusowych i grzybic skóry, ran pourazowych i pooperacyjnych, blizn i bliznowców, wypadania włosów, łysienia plackowatego, wyprysku, łojotoku, trądzika, zaburzeń barwnikowych, a także pomocniczo przy przeszczepach skóry, usuwaniu zmarszczek, likwidacji rozstępów i cellulitu.
Cosmelan/Dermamelan
Najnowocześniejszymi sposobami walki z przebarwieniami są COSMELAN i DERMAMELAN. Przez środowisko lekarskie i kosmetologiczne oceniane są jako jedyne skuteczne w terapii depigmentacyjnej w morzu innych technik. Zabiegi te są wynikiem wieloletnich badań w zakresie hiperpigmentacji, prowadzonych przez Laboratorium Mesoestetic i są obecne na rynku europejskim już od kilku lat. Warto wspomnieć, iż zostały opracowane przez urodzonego w Polsce dra Edwarda (Eduardo) Kruliga, chirurga plastycznego z Wenezueli.
Zastosowane podczas kuracji preparaty zawierają czynniki rozjaśniające, a w przypadku Dermamelanu dodatkowo o działaniu keratolitycznym. Zabiegi mogą być wykonywane o każdej porze roku, na każdym rodzaju skóry, do usuwania przebarwień o różnej etiologii, choć okres letni wymaga szczególnej ostrożności i rygoru oraz ścisłej współpracy z kosmetologiem. Z uwagi na zastosowane stężenia środków aktywnych, Dermamelan może być stosowany wyłącznie przez lekarzy. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy mieć pełną świadomość, że eliminujemy np. ostudy, a nie osobniczą tendencję do występowania przebarwień, gdyż jest to niemożliwe. Cosmelan i Dermamelan stosuje się również jako kuracje odmładzające, ponieważ zabiegi, oprócz wyrównania kolorytu cery, intensywnie stymulują odnowę kolagenu, zwężają pory skórne i regulują wydzielanie łoju. W zależności od fototypu skóry, leczenie przebiega z różną szybkością, trwa od kilku tygodni do miesięcy i nie można go przerwać. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu, a jego skuteczność sięga 95%, zachowując przy tym najwyższy stopień bezpieczeństwa.
CryoLift
Zabieg wykonywany aparatem CryoLift Filorga obejmuje synergiczne wykorzystanie działania 3 elementów: krioplastyki stabilnym zimnem generowanym za pomocą specjalnej głowicy (liftingującej terapii zimnem – naprzemienne skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych dają efekt pompowania substancji aktywnych w głąb skóry), luminoterapii (terapii światłem LED stymulującej mitochondria i podnoszącej potencjał energetyczny komórek) i specjalnie dedykowanych kosmetyków. W efekcie skóra zyskuje promienny i młodszy wygląd, staje się bardziej jędrna i gładka, a oznaki starzenia – zmarszczki, przebarwienia, nierówności – ulegają redukcji. Wymierne efekty zabiegu odczuwalne są już bezpośrednio po pierwszej sesji i narastają w trakcie trwania całej kuracji.
Darsonwalizacja
Zabieg, w którym stosowane są prądy o wysokiej częstotliwości, niskim natężeniu i wysokim napięciu. Nazwa wywodzi się od nazwiska wynalazcy – francuskiego lekarza Jacques’a Arsène’a d’Arsonvala. Działanie prądów d’Arsonvala opiera się głównie na wpływie na naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe skóry.
Zabieg jest przeprowadzany w celu poprawy ukrwienia skóry i tkanek głębiej położonych, efektywniejszego wchłonięcia preparatów nałożonych na skórę, rozluźnienia skóry i mięśni, dezynfekcji skóry.
Darsonwalizacja jest wskazana w leczeniu łojotoku, trądziku, zaburzeń w krążeniu obwodowym, odmrożeń, łysienia plackowatego, wzmożonego wypadania włosów.
Dermatoskopia
To wykorzystywana w dermatologii metoda diagnostyczna oceny zmian skórnych przy użyciu dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Polega ona na oglądaniu, najczęściej znamion barwnikowych, w powiększeniu 10, a nawet 100-krotnym i ocenie: symetrii, brzegu, koloru, średnicy, ewolucji zmiany. Ponadto w dermatoskopie widać pewne drobne struktury znamienia: siatkę barwnika, większe kule i małe ziarna pigmentu, ciemnobrązowe smugi, naczynia krwionośne, miejsca zaniku znamienia. Każda cecha jest odpowiednio punktowana, a suma punktów wskazuje na konieczność chirurgicznego usuwania zmiany lub na możliwość jej pozostawienia i dalszej obserwacji. Oczywiście dermatoskopia ocenia zmianę jedynie w chwili badania oraz nie jest metodą rozstrzygającą, gdyż pewność daje dopiero badanie histopatologiczne preparatu.
Drenaż limfatyczny
Jest rodzajem masażu, wykonywanego manualnie lub specjalnymi urządzeniami (Icoone) który ma na celu poprawę krążenia płynów w układzie limfatycznym (poprawniej: układzie chłonnym) organizmu. Układ ten odprowadza nadmiar płynów z przestrzeni międzykomórkowej tkanek i transportuje je jako jeden z płynów ustrojowych – chłonkę do układu krwionośnego. Na przebiegu naczyń zlokalizowane są węzły limfatyczne, które ją filtrują, usuwając produkty przemiany materii, szkodliwe bakterie i toksyny. W przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu tego układu toksyny kumulują się w komórkach tłuszczowych, będąc przyczyną cellulitu, a śródmiąższowo zalegająca chłonka powoduje obrzęki limfatyczne.
Elektroresekcja
Elektroresekcja jest jedną ze starszych metod wykorzystywanych w chirurgii do usuwania tkanek. Jak wskazuje nazwa, używa się w tym celu prądu elektrycznego. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą aparatów elektrochirurgicznych o mocach 40-300 W. Jednocześnie zapewnia się hemostazę (zatrzymanie krwawienia), dzięki możliwości przyżegania naczyń krwionośnych. Niewątpliwą zaletą elektrochirurgii jest niski koszt przeprowadzenia zabiegu i powszechność urządzeń. Wady to: mała precyzja zabiegu, większe uszkodzenie termiczne okolicznych tkanek niż w przypadku nowszych metod (laser) i bardziej wyraziste blizny po usuniętych zmianach.
Endermolift
To nieinwazyjny zabieg odmładzający dla kobiet i mężczyzn, wykonywany specjalistycznym urządzeniem Icoone, wykorzystującym masaż próżniowy (endermomasaż – patrz niżej). Zastosowana metodyka wzmacnia skórę przez mechaniczne pobudzenie fibroblastów do produkcji białek – kolagenu i elastyny, dzięki czemu uzyskujemy piękny owal i wyszczuplenie twarzy, wygładzenie zmarszczek, zwiększone napięcie skóry szyi, dekoltu, biustu.
Endermomasaż
Spotykamy się też z nazwami: endomasaż, masaż podciśnieniowy, lipomasaż. Jest to nieinwazyjny zabieg, wykonywany urządzeniem Icoone (następca znanej Endermologii), polegający na głębokim oddziaływaniu na skórę i tkankę podskórną za pomocą stymulacji mechanicznej połączonej z podciśnieniem. W efekcie przeprowadzenia endermomasażu, w poddanej zabiegowi okolicy, zachodzi szereg korzystnych dla ciała zjawisk tkankowych, z których najważniejsze to: usprawnienie krążenia krwi i chłonki, eliminacja toksyn, poprawa metabolizmu komórkowego, zmniejszenie zatrzymania wody, uaktywnienie lipolizy (rozkładu tłuszczu), odbudowa i wzmocnienie struktury skóry, stymulacja układu odpornościowego.
Endermomasaż znajduje zastosowanie w celach terapeutycznych (leczenie obrzęków, niewydolności żylnej, zmian reumatycznych, bólów kręgosłupa, a także następstw urazów kości i stawów) oraz estetycznych (zwalczanie cellulitu i kształtowanie sylwetki, redukcja blizn, rozstępów, zmarszczek, wiotkości skóry, tkanki tłuszczowej).
Frenotomia/frenektomia
Jest to zabieg polegający na przecięciu wędzidełka jednej z warg, języka bądź napletka. Do frenotomii w obrębie jamy ustnej pacjenci najczęściej są kierowani przez logopedów i ortodontów z powodu wad artykulacji, chorób przyzębia lub kolizji z aparatem ortodontycznym. Większość zabiegów przeprowadza się w znieczuleniu natryskowym. Podcięcie wędzidełka napletkowego wykonywane jest zwykle z powodu jego wrodzonego lub nabytego skrócenia, co powoduje dyskomfort w czasie współżycia. Rzadszym wskazaniem jest jego nadmierna wrażliwość, skutkująca przedwczesnym wytryskiem. Obecnie, metodą najczęściej wybieraną przez pacjentów jest korekcja laserowa. Polega ona na podcięciu wędzidełka laserem CO2 na niezbędną głębokość, konieczną do uwolnienia napletka i uzyskania swobody jego odprowadzenia oraz wygładzeniu brzegów rany. Zapewnia to szybką rekonwalescencję (gojenie trwa dwa tygodnie), bezpieczeństwo, bardzo dobry efekt estetyczny oraz prawidłowy rozwój aparatu mowy czy poprawę jakości doznań podczas stosunków seksualnych.
Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona)
To popularny zabieg inwazyjny, stosowany celem usuwania guzków krwawniczych odbytu II i III stopnia. Używając wziernika – anoskopu uwidacznia się powiększony guzek. Następnie kleszczykami wciąga się go do cylindra ligatora (w naszej praktyce McGivney’a), a następnie zsuwa podwiązki (gumowe pierścienie) na szypułę żylaka. Zaciśnięta podwiązka zamyka dopływ krwi i powoduje niedokrwienie obwodowej części hemoroida, co doprowadza do jego martwicy. Na skutek tego guzek obumiera i w ciągu 7–10 dni odpada. Podczas jednego zabiegu teoretycznie możliwe jest założenie gumek na kilka żylaków odbytu, jednak zwykle zabiegi wykonuje się po jednym guzku. Zmniejsza to ryzyko powikłań po założeniu podwiązki oraz ewentualnych dolegliwości pozabiegowych. Kolejne hemoroidy są usuwane w kilkutygodniowych odstępach czasu.
Metoda Barrona daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczna. Po zabiegu od razu można wrócić do normalnej aktywności. Ponieważ gumkowanie wykonuje się w obszarze leżącym kilka centymetrów powyżej linii grzebieniastej, gdzie nie ma już zakończeń bólowych, zazwyczaj jedyne dolegliwości pozabiegowe to uczucie pełności w kanale odbytu do chwili odpadnięcia martwiczego guzka. Niektórzy pacjenci przez kilka dni mogą odczuwać niewielki ból.
Indiba
Dzięki opatentowanej technologii INDIBA® w naturalny sposób przywracamy równowagę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Wyjątkowość tej terapii przejawia się w fizjologicznym działaniu na poziomie komórkowym, dzięki zastosowaniu prądu o częstotliwości fali radiowej 448 kHz. Zabieg polega na opracowywaniu wybranego obszaru ciała dwoma głowicami urządzenia w dwóch następujących po sobie trybach. W pierwszym z nich – pojemnościowym – redukujemy opór tkankowy. Oddziałuje on na głębokość do 5 cm i dotyczy głównie tkanek miękkich znajdujących się w pobliżu elektrody. Drugi tryb – rezystywny – wywiera wpływ na obszary o większym oporze, czyli gęste tkanki tłuszczowe i włókniste, a wywołane reakcje dotyczą głębszych poziomów. Do zamknięcia obwodu elektrycznego niezbędna jest elektroda neutralna, której lokalizacja ukierunkowuje przekazanie energii w ściśle określone miejsce.
Sam zabieg podzielony jest na kolejne etapy, uzupełniające i wzmacniające wywołane efekty:
- biostymulacja – towarzyszy jej odczucie chłodu – aktywuje tempo metabolizmu komórek, zwiększa krążenie i aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu
- waskularyzacja – odczucie komfortowego ciepła – powoduje wzmożenie mikrokrążenia, przyczyniając się do zmniejszenia obrzęków. Rozszerzenie naczyń włosowatych poprawia natlenienie i odżywienie tkanek
- hiperaktywacja – intensywne ciepło – rozkłada złogi tłuszczu, wspomaga drenaż toksyn, zwiększa metabolizm komórek. W tej fazie odczuwamy ciepło dużo wyraźniej, ale temperatura nie przekracza 42 stopni Celsjusza.
Za sprawą zastosowanej technologii, INDIBA EDNA PRO w porównaniu z innymi urządzeniami wykorzystywanymi w medycynie estetycznej, gwarantuje skrócenie czasu oczekiwania na optymalne efekty, takie jak: odnowę kolagenu, spłycenie bruzd i zmarszczek, poprawienie poziomu nawilżenia skóry, zwiększenie jej elastyczności, zagęszczenie skóry ud i ramion, nieinwazyjne napięcie powiek, ujędrnienie obszarów szyi oraz dekoltu, modelowanie podwójnego podbródka, poprawę owalu twarzy, redukcję miejscowej tkanki tłuszczowej i cellulitu, poprawę elastyczności w obrębie blizn pourazowych.
Dodatkową korzyścią z technologii INDIBA jest bardzo mała liczba przeciwwskazań do przeprowadzania terapii. Nie kwalifikujemy jedynie osób w ciąży, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym elektronicznym implantem oraz chorujących na zakrzepicę żylną.
Intralipoterapia
Jest to metoda redukcji miejscowych depozytów tłuszczowych poprzez podanie specjalnego leku we wstrzyknięciu bezpośrednio do tkani tłuszczowej. Z zaledwie kilku wkłuć, za pomocą bardzo długiej i cienkiej igły wprowadza się do wybranego przez pacjenta obszaru roztwór detregentu (Aqualyx). Wprowadzona substancja niszczy błony komórkowe adipocytów, doprowadzając do ich rozpadu. Rozbijanie tkanki tłuszczowej tą metodą najlepiej sprawdza się przy wyszczuplaniu brzucha, lędźwi, bioder, ud i kolan. Technika intralipoterapii jest uznana za najbezpieczniejszą technikę iniekcyjną w redukcji tkanki tłuszczowej, a jej efekty, w przeciwieństwie do innych zabiegów, są trwałe dzięki nieodwracalnemu zniszczeniu adipocytów.
Kolposkopia
Jest to badanie polegające na oglądaniu przy użyciu kolposkopu żeńskich narządów płciowych, a zwłaszcza szyjki macicy. Głównym celem kolposkopii jest wczesne wykrywanie stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, a także pochwy i sromu. Daje pewne rozpoznanie ektopii endometrialnej, czyli tzw. endometriozy szyjki macicy i nadżerki prawdziwej. Poza tym służy do weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologicznych, monitorowania leczenia i planowania miejsc pobrania wycinków. Ocenę unaczynienia i ubytków nabłonkowych ułatwia zastosowanie na obiektywie zielonego filtra. Próba z 3% wodnym roztworem kwasu octowego pozwala na wstępne rozpoznanie łagodnych procesów rozrostowych, zmian przedrakowych i wczesnego raka szyjki macicy. Próba jodowa z roztworem jodu w jodku potasu (płyn Lugola) umożliwia wykontrastowanie zmian przedrakowych i rakowych. Kolposkopię można wykonać podczas zwykłego badania ginekologicznego. Jest to krótka procedura, niewywołująca dyskomfortu i nie wymagająca specjalnego przygotowania.
Krioterapia
Krioterapia polega na wykorzystaniu zimna w celach terapeutycznych. W zależności od potrzeb, stosuje się ją miejscowo lub ogólnoustrojowo. Miejscowe zabiegi kriochirurgiczne polegają na kontrolowanym niszczeniu tkanek wskutek ich zamrażania. W tym celu stosuje się ciekły azot o temperaturze -170 do -190 stopni Celsjusza. Ponieważ zamrażanie tkanek powoduje zablokowanie receptorów czuciowych, zabiegi są bezbolesne. W kosmetyce i medycynie estetycznej niskie temperatury znajdują dwa zastosowania – w krioanalgezji (jest to najczęściej zimny nawiew lub okład; wówczas temperatura nie jest niższa niż -15 stopni Celsjusza) oraz w krioplastyce. W ostatnim przypadku wykorzystujemy aparat CryoLift firmy Filorga. Zastosowanie podczas zabiegu fal zimna wywołuje paradoks naczynioruchowy, czyli naprzemienne skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych skóry. Skutkiem tego jest tzw. dermokrioforeza, czyli zwiększona przepuszczalnością skóry. Dzięki temu uzyskujemy lepsze mikrokrążenie, dotlenienie i odżywienie komórek oraz efektywniejsze wykorzystanie wtłaczanych podczas zabiegu substancji aktywnych.
Krossektomia
Jest to zabieg operacyjny, polegający na przecięciu największej z żył układu powierzchownego kończyny dolnej – żyły odpiszczelowej i podwiązaniu jej kikutów tuż poniżej ujścia do żyły udowej. Jego celem jest zlikwidowanie wstecznego przepływu krwi przez niewydolne ujście – zastawkę ostialną – skrzyżowanie z układem żył głębokich.
Jako izolowana procedura krossektomia może być wykonana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym). Wskazaniami do zabiegu są: choroba żylakowa gdy istnieją przeciwwskazania ogólnozdrowotne do przeprowadzenia klasycznej operacji, brak zgody pacjenta na hospitalizację, stwierdzony refluks przez zastawkę ostialną przy niezmienionej żyle odpiszczelowej, jako pierwszy etap leczenia inwazyjnego przy niegojących się owrzodzeniach.
Jest ona również wstępem do usuwania żyły odpiszczelowej w trakcie operacji wycięcia żylaków kończyny dolnej. Podczas krossektomii podwiązujemy jednocześnie wszystkie dopływy w okolicy ujścia. Ich pozostawienie może być przyczyną nawrotu żylaków.
Lipoliza ultradźwiękowa
Inaczej lipoliza kawitacyjna. Polega na rozbiciu błon komórek tłuszczowych przy użyciu fal ultradźwiękowych. Z ich pomocą woda zawarta w tkance tłuszczowej zamieniana jest w pęcherzyki gazu, które pod wpływem zmian ciśnienia implodują, rozrywając przy tym delikatne błony adipocytów (komórek tłuszczowych). Zawarte w nich glicerol i wolne kwasy tłuszczowe uwalniane są do przestrzeni komórkowej, a następnie naczyniami limfatycznymi transportowane do wątroby, gdzie podlegają zmetabolizowaniu. Zabieg lipolizy kawitacyjnej przeprowadzany jest urządzeniem Med2Contour generującym ultradźwięki niskiej częstotliwości. Jest on nieinwazyjny, bezbolesny oraz daje trwałe efekty redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Zmniejszenie obwodów widoczne jest już od pierwszego zabiegu. Zaleca się wykonanie 4–8 zabiegów z częstotliwością 1 raz w tygodniu.
Mezoterapia
Mezoterapia to działający miejscowo, biorewitalizujący niechirurgiczny zabieg medyczny polegający na dostarczeniu substancji leczniczych bezpośrednio do skóry właściwej. Stosuje się w tym celu aktywne roztwory zawierające substancje regenerujące i rewitalizujące (witaminy, minerały, aminokwasy, kwas hialuronowy, polidezoksyrybonukleotydy i wiele innych), które są indywidualnie dobierane do zabiegu i potrzeb pacjenta. Stymuluje to produkcję kolagenu, elastyny, metabolizm komórkowy, poprawia nawilżenie skóry. Mezoterapia to skuteczna metoda walki z różnymi defektami skóry, takimi jak zmarszczki, wiotkość, cellulitis, przebarwienia, rozstępy.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa – wyjątkowo skuteczny zabieg odmładzający, wykonywany przy użyciu urządzenia DermaFrac, wyposażonego w końcówkę z cienkimi igiełkami o długości 0,25-0,5 mm. Skóra podczas zabiegu jest zasysana, bezboleśnie miliony razy nakłuwana, a w powstałe mikrokanały aplikowane jest specjalne aktywne serum. Mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje nie tylko działanie farmakologiczne wstrzykiwanej substancji, ale także efekt miejscowego gojenia się skóry po mikronakłuciach. Procedura jest bezkrwawa, co pozwala na natychmiastowy powrót do codzienności.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to minimalnie inwazyjny zabieg kosmetyczny, będący rodzajem peelingu mechanicznego, wykonywanego za pomocą specjalnych urządzeń, najczęściej diamentowych (końcówki wymagają sterylizacji) lub bezpieczniejszych i skuteczniejszych – korundowych (jałowy jednorazowy proszek z kryształków korundu). Polega na usunięciu przez ścieranie warstwy rogowej naskórka wraz z zanieczyszczeniami, bakteriami i nadmiarem łoju. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a po jego zakończeniu skóra staje się idealnie gładka. Mikrodermabrazja nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale również pobudza procesy regeneracyjne i ułatwia przenikanie substancji aktywnych do jej głębszych warstw. Stymuluje produkcję kolagenu, reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza rozszerzone pory. Poprawia ukrwienie skóry i jej nawilżenie. W efekcie następuje redukcja rozstępów, drobnych blizn i zmarszczek, poprawia się koloryt, elastyczność i sprężystość aktywizowanej skóry.
Głównymi wskazaniami do mikrodermabrazji są: trądzik i zmiany potrądzikowe, piegi i przebarwienia, rozstępy, blizny, zmarszczki mimiczne i wiotkość skóry. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać lekkie mrowienie. Skóra może zareagować zaczerwienieniem, które utrzymuje się od jednego do kilku dni. W przypadku niestosowania preparatów nawilżających skóra może być szara i złuszczać się. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian skórnych zabiegi można powtarzać co kilkanaście dni.
Mikronakłuwanie
Mikronakłuwanie, terapia mikroigłowa, Dermal Micro Needling (DMN) – jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych zabiegów przeciwstarzeniowych (anty-aging). Jest to procedura małoinwazyjna, która nie ogranicza normalnej aktywności życiowej. Stymulacja skóry za pomocą mikronakłuwania zmusza ją do samodzielnej, bardzo intensywnej odnowy i regeneracji, pozwala na odbudowę uszkodzeń w skórze właściwej i zwiększa syntezę kolagenu. Dzięki mikronakłuciom w naskórku powstają mikrokanaliki, które umożliwiają wniknięcie związków aktywnych w głąb skóry. W przypadku klasycznego, zewnętrznego stosowania dermokosmetyków tylko ułamek procenta substancji czynnych przenika przez naskórek do skóry. Dzięki terapii mikroigłowej możemy zwiększyć przenikanie aktywnych substancji w głąb skóry nawet o 100 tys. razy w porównaniu z bezpośrednią aplikacją na skórę.
Mikronakłuwanie wykorzystywane jest do redukcji rozstępów, ujędrniania skóry, leczenia cellulitu, blizn, usuwania przebarwień, spłycania zmarszczek. W warunkach domowych zabieg można wykonać za pomocą specjalnych rollerów, jednak ich skuteczność nie dorównuje profesjonalnemu zabiegowi. Kontrolowane nakłuwanie z użyciem podciśnienia wykonywane jest specjalistycznym urządzeniem DermaFrac, wyposażonym w jednorazowe rolki ze stalowymi igiełkami. Możliwe jest wówczas jednoczesne podanie biologicznie czynnych, sterylnych preparatów, tzw. mezoterapia mikroigłowa.
Miniflebektomia
Jest to zabieg usuwania (wypreparowania, podwiązania i wycięcia) żylaków kończyn dolnych z mikronacięć (cięcia od 2 do 3 mm). Używa się w tym celu specjalnych narzędzi chirurgicznych. Miniflebektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym, czyli powodującym minimalny uraz, niewielkie dolegliwości i dobry efekt kosmetyczny. Nacięcia są tak małe, że zamyka się je specjalnym plastrem, pojedynczym, cienkim szwem lub w ogóle nie wymagają zaopatrzenia.
Tego typu zabieg można wykonać ambulatoryjnie w przypadku obecności małych, izolowanych zmian żylakowych lub jako jeden z elementów operacji żylaków kończyny dolnej ze strippingiem żyły odpiszczelowej czy odstrzałkowej. Zabieg ambulatoryjny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie musi przerywać normalnej aktywności życiowej.
Obliteracja
Zamknięcie światła naczynia krwionośnego lub jamy ciała wskutek procesu chorobowego (przewlekłe procesy zapalne, zakrzepy, urazy) lub celowego działania lekarskiego (podanie leku obliterującego, reakcja termiczna). W następstwie tego dochodzi zwykle do zarastania wymienionych przestrzeni tkanką łączną, co jest skutkiem nieodwracalnym.
Obliteracja lecznicza znajduje zastosowanie głównie w usuwaniu żylaków kończyn dolnych i zamykaniu drobnych naczynek.
Oczyszczanie wodorowe
Jest to zabieg, który wykorzystuje moc aktywnego wodoru, pozyskiwanego w procesie elektrolizy urządzeniem Hebe Hydrogenium+. Zabieg oczyszczania wodorowego H2Peel polega na oddziaływaniu na skórę podciśnienia i jednoczesnym wtłaczaniu w nią jonów aktywnego wodoru i zasysaniu wszelkich zanieczyszczeń, m.in. zaskórników. Cząsteczki wodoru wnikają z łatwością w głąb skóry, a tam wiążą się z wolnymi rodnikami tlenowymi i neutralizują je. Już pod postacią wody są usuwane z organizmu, zapewniając jednocześnie skórze odpowiednią porcję nawilżenia. Oczyszczanie wodorowe spowalnia zatem procesy starzenia i poprawia funkcjonowanie skóry. Po zabiegu pory skóry są zwężone, skóra rozjaśniona i gładsza. Zabieg zalecany jest przy nadmiernym przetłuszczaniu się skóry, przy trądziku z małym i umiarkowanym nasileniem zmian, w przypadku skóry odwodnionej i poszarzałej, dla osób przebywających stale w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zabieg można wykonywać również u osób z problemami naczyniowymi i rumieniem.
Osocze bogatopłytkowe (PRP)
Efekt działania osocza bogatopłytkowego wynika z zawartych w nim białek włóknikowych oraz uwolnienia z trombocytów czynników wzrostu. Obecnie, wykorzystywane jest w leczeniu chorób narządu ruchu, gojeniu ran, okulistyce oraz w medycynie estetycznej.
Ortopedia
Po pobraniu krwi i przygotowaniu preparatu osocza bogatopłytkowego, podajemy go bezpośrednio w chorobowe zmienione miejsca. Gro rozpoznań dotyczy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W iniekcji dostawowej podajemy wówczas 6 ml preparatu osocza. Zabieg możemy powtarzać 2-3 razy w 2-3 tygodniowych odstępach czasu. Czynniki wzrostu stymulują odbudowę tkanki kostnej, regenerację i gojenie chrząstki stawowej, a osoczowe włókna fibrynowe tworzą rusztowanie dla nowych chondrocytów. Przez tydzień po zabiegu wymagamy unieruchomienia stawu w ortezie oraz chodzenia o kuli łokciowej, a leczenie wspomagamy farmakoterapią. Nie należy przy tym zapominać o zabiegach fizjoterapeutycznych. Innymi wskazaniami do stosowania PRP są entezopatie i tendinopatie (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zwyrodnienie ścięgna Achillesa, kolano skoczka, ostrogi piętowe) oraz złamania kości i stawy rzekome.
Gojenie ran
Czynniki wzrostu stymulując komórki macierzyste i działając anabolicznie na komórki naskórka przyspieszają proces gojenia ran, oparzeń, owrzodzeń, stopy cukrzycowej. PRP jest również często stosowane u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych, przeszczepach.
Medycyna estetyczna
Jest to jedyna naturalna i biokompatybilna metoda wykorzystywana w zabiegach anti-aging w celu wygładzania zmarszczek, rewitalizacji skóry i włosów, poprawy ukrwienia i nawilżenia skóry. Czynniki wzrostu biorą udział w procesach odnowy komórek naskórka i skóry właściwej, aktywują syntezę kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego oraz wspomagają procesy naprawcze, przeciwdziałające starzeniu się skóry. Osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się śródskórnie metodą klasycznej mezoterapii, wzdłuż zmarszczki bądź fałdu skóry, lub podaje podskórnie jako wypełnienie.
Peeling
Inaczej eksfoliacja – stosunkowo bezpieczny zabieg medyczny, polegający na złuszczaniu martwych komórek naskórka lub kolejnych jego warstw na różną głębokość. Wskutek tego rozpoczyna się proces intensywnej regeneracji naskórka. Jest to jedna z najczęstszych procedur wykonywanych w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej.
W zależności od zastosowanej metody, wyróżniamy peelingi mechaniczne (za pomocą różnych metod fizycznych) lub chemiczne. Ze względu na głębokość oddziaływania peelingi dzielimy na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie.
Mianem peelingu potocznie określa się również środki kosmetyczne, używane do złuszczania naskórka.
Peeling chemiczny
Istotą każdego peelingu jest niszczenie i usuwanie poszczególnych warstw skóry. W peelingu chemicznym używamy w tym celu określonych aktywnych związków chemicznych, nakładanych na poddaną zabiegowi część ciała. Usunięcie określonej warstwy powoduje miejscowy odczyn zapalny i zmusza organizm do jej odtworzenia, a więc produkcji nowych komórek, białek podporowych (w tym włókien kolagenowych i elastynowych) i pozostałych elementów budowy skóry.
Peeling zwiększa elastyczność skóry, zmniejsza ilość i głębokość zmarszczek, ujednolica zabarwienie skóry (usuwa przebarwienia posłoneczne i starcze, piegi), zmniejsza nierówności skóry (wygładza blizny potrądzikowe, rozstępy), leczy zaburzenia rogowacenia, trądzik młodzieńczy, zwęża pory, poprawia owal twarzy, powoduje lepsze ukrwienie i nawilżenie skóry.
Peeling kawitacyjny
Popularny zabieg, który dzięki postępującej miniaturyzacji urządzeń jest obecnie dostępny w większości gabinetów kosmetycznych. Polegana bezbolesnym, głębokim oczyszczaniu skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej. Peeling kawitacyjny pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zrogowaciałego naskórka, zaskórników i drobnoustrojów z powierzchi skóry. Poza oczyszczeniem, zapewnia wygładzenie i regenerację skóry, poprawia mikrokrążenie, ma działanie dezynfekujące.
Rektoskopia
Rektoskopia (rektomanoskopia) jest ambulatoryjnym badaniem endoskopowym odbytnicy. Badanie wykonuje się w pozycji kolankowo-łokciowej; wymaga ono wcześniejszego przygotowania – oczyszczenia jelita, nie wymaga znieczulenia. Sztywny, metalowy wziernik rektoskopu wprowadza się na głębokość do 30 cm i w tym zakresie ocenia oglądaniem błonę śluzową jelita. Pozwala to proktologowi na wczesne wykrycie patologicznych zmian w jelicie grubym oraz ewentualne pobranie wycinków lub usunięcie drobnych polipów. Dodatkowe oprzyrządowanie pozwala korzystać z elektrokoagulacji, stosować podwiązki, czy tamować drobne krwawienia. Rozwinięciem metody jest rektoskopia operacyjna z użyciem rektoskopu o znacznie większej średnicy, stosowana do leczenia chirurgicznego w warunkach szpitalnych. Wymaga to wówczas znieczulenia pacjenta.
Sonoforeza
Mikromasaż kawitacyjny, poprzez naprzemienne sprężanie i rozprężaniem struktur komórkowych za pomocą wibracji ultradźwiękowej, wywołuje poprawę mikrokrążenia i aktywację pompy sodowo-potasowej, zwiększa zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze oraz ilość doprowadzanej wody do najgłębiej położonych warstw skóry, dzięki czemu przyspiesza wszystkie procesy odnowy komórkowej. Inaczej mówiąc, mamy tu do czynienia z nawilżaniem wewnętrznym i aktywizacją metabolizmu komórkowego. Zwykle zabieg ten łączony jest poprzedzającym go z peelingiem kawitacyjnym. Sonoforeza powoduje przenikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych do głębiej położonych warstw skóry, działa kojąco i regenerująco na cerę.
Termolifting
Nazywany jest też bezinwazyjnym lub nieoperacyjnym liftingiem skóry. Wykonywany jest za pomocą urządzenia Zaffiro, które emituje promieniowanie podczerwone o długości fali, powodującej podgrzanie skóry właściwej do temperatury 65 oC. Bezpośrednim skutkiem działania ciepła jest skurczenie się zawartych w niej włókien kolagenowych i elastynowych. Powoduje to napięcie się skóry, a efekt porównywalny jest z operacjami plastycznymi. Zastosowane chłodzenie powierzchowne powoduje, iż pacjent podczas naświetlania odczuwa jedynie przyjemne ciepło a sam zabieg jest całkowicie niebolesny.
Waporyzacja
Waporyzacja – usuwanie niepożądanej tkanki lub zmiany chorobowej poprzez działanie nań silnie skupioną wiązką energii, prowadzące do jej odparowania. W praktyce wykorzystujemy w tym celu laser CO2 o długości fali 10 600 nm. Dzięki wysokiej mocy zogniskowanej wiązki promieni dochodzi do zamiany wody znajdującej się w przestrzeniach wewnątrz- i międzykomórkowych w parę wodną. Jednocześnie szybkość przebiegu tej reakcji ogranicza przenoszenie energii cieplnej do okolicznych tkanek, co minimalizuje ich uszkodzenie.
VitaHem
Nasz autorski zabieg, kompleksowa rewitalizacja skóry, łączący kilka uzupełniających się metod. Po przygotowaniu mikrodermabrazją wykonujemy mikronakłucia, mechanicznie pobudzające skórę do przebudowy i jednocześnie będące kanałami do podciśnieniowego wprowadzenia osocza bogatopłytkowego. Taki „zastrzyk młodości” aktywizuje komórki macierzyste do różnicowania i wzmaga produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowym bodźcem dla metabolizmu komórkowego jest naświetlanie laserem biostymulacyjnym. Finalnie, uspokaja się skórę odpowiednim kremem. VitaHem przeznaczony jest głównie dla dojrzałej skóry z przebarwieniami, zmarszczkami, wiotkością, widocznymi objawami ubytku włókien sprężystych, a także w celu leczenia blizn i rozstępów.
Zamykanie naczyń
Zabiegi zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych wykonywane są metodą elektroobliteracji (obecnie coraz rzadziej) oraz za pomocą urządzenia DyeVL i lasera Nd:Yag Long Pulse, należącymi do platformy Harmony XL. Dzięki nim, jest się w stanie zlikwidować naczynia o średnicy do 4mm, np. drobne naczynia na twarzy, nosie, rumień, naczyniaki rubinowe, pajączki naczyniowe, teleangiektazje na kończynach dolnych. Zabiegi polegają na kontrolowanym przegrzaniu komórek zawierających hemoglobinę, dzięki czemu ściany naczyń krwionośnych zapadają się i obumierają, a ich pozostałości są resorbowane przez układ limfatyczny w ciągu 4–6 tygodni od wykonanej procedury. Mimo że zabiegi wywołują niewielki dyskomfort, nie wymagają wcześniejszego znieczulenia.