Peeling mechaniczny
Mikrodermabrazja to minimalnie inwazyjny zabieg kosmetyczny, będący rodzajem peelingu mechanicznego, wykonywanego za pomocą specjalnych urządzeń. Najczęściej, w gabinetach kosmetycznych spotykamy się z mikrodermabrazją diamentową, gdzie końcówki są diamentem jedynie z nazwy, a brak sterylizacji stanowi o ryzyku przenoszenia infekcji wirusowych. Bezpieczniejszą i skuteczniejszą opcją jest użycie urządzeń korundowych, wykorzystujących jałowy, jednorazowy proszek z kryształków korundu lub końcówki jednorazowego użytku z korundową warstwą ścierną. Metoda polega na usunięciu przez ścieranie warstwy rogowej naskórka wraz z zanieczyszczeniami, bakteriami i nadmiarem łoju. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a po jego zakończeniu skóra staje się idealnie gładka. Mikrodermabrazja nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale również pobudza procesy regeneracyjne i ułatwia przenikanie substancji aktywnych do jej głębszych warstw. Stymuluje produkcję kolagenu, reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza rozszerzone pory. Poprawia ukrwienie skóry i jej nawilżenie. W efekcie następuje redukcja rozstępów, drobnych blizn i zmarszczek, poprawia się koloryt, elastyczność i sprężystość aktywizowanej skóry.
Głównymi wskazaniami do mikrodermabrazji są: trądzik i zmiany potrądzikowe, piegi i przebarwienia, rozstępy, blizny, zmarszczki i wiotkość skóry. Często wykonywana jest też jako przygotowanie skóry do innych specjalistycznych zabiegów, zwiększając ich skuteczność. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie mrowienie. Skóra może zareagować zaczerwienieniem, które utrzymuje się od jednego do kilku dni. Do pielęgnacji pozabiegowej warto stosować preparaty nawilżające, gdyż inaczej skóra przybiera szary koloryt i łuszczyć się. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian skórnych zabiegi można powtarzać co kilkanaście dni.
Skuteczność i bezpieczeństwo
Nowoczesne urządzenie do mikrodermabrazji korundowej służy do głębokiego peelingu skóry przy użyciu materiału ściernego, jakim jest sproszkowany tlenek glinu – inaczej korund. Jest to jedna z najtwardszych po diamencie substancji, przy tym jest neutralna dla skóry. Kryształki korundu są pod wpływem ciśnienia wyrzucane z dużą prędkością z końcówki manipulatora, uderzając następnie w naskórek. Aby zapewnić maksymalną higienę, końcówki mające kontakt ze skórą pacjenta są jednorazowego użytku. Dzięki precyzyjnej regulacji mocy, z powierzchni skóry usuwamy przez ścieranie martwe komórki i zanieczyszczenia oraz osiągamy kontrolowane złuszczanie naskórka, warstwa po warstwie, do pożądanej głębokości. Zużyte kryształy oraz usunięte elementy są zasysane do oddzielnego pojemnika. Konsekwencją zabiegu jest intensywna odbudowa w powierzchownych warstwach skóry oraz wzmożenie produkcji kolagenu i elastyny, co powoduje uelastycznienie skóry, rozjaśnienie przebarwień, powstrzymanie starzenia się skóry, zwężenie porów, poprawienie ukrwienia i odżywienia skóry, wspomożenie niwelowania rozstępów i spłycania blizn. Alternatywnym celem mikrodermabrazji jest mechaniczne pokonanie bariery warstwy rogowej naskórka w celu ułatwienia przezskórnej penetracji makromolekuł kosmeceutyków.