Rak jelita – ochronna dieta
Oprócz omówionych wcześniej czynników żywieniowych, zwiększających ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, zidentyfikowano także szereg takich, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.
Należy do nich przede wszystkim błonnik pokarmowy, który jest obecny w dużych ilościach w warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Nie jest on trawiony w górnym odcinku przewodu pokarmowego i przechodzi dalej do jelita grubego. Dzięki temu substancje szkodliwe są rozproszone w zwiększonej masie treści jelitowej, co ogranicza ich kontakt ze ścianą jelita grubego, a także przyśpiesza ich wydalanie z organizmu.
Część błonnika pokarmowego podlega również fermentacji przez bakterie obecne w jelicie grubym. Powstają w ten sposób substancje, które są składnikami odżywczymi dla jego śluzówki i decydują o jej prawidłowym funkcjonowaniu. Warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają ponadto znaczne ilości polifenoli. Związki te w większości przechodzą wraz z treścią pokarmową do jelita grubego, gdzie dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym mogą ograniczać procesy nowotworzenia.
Najpewniej produkty mleczne również mogą stanowić istotny czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Przypuszcza się, że duże ilości wapnia zawarte w mleku wiążą się z wydzielanymi przez organizm kwasami żółciowymi, ograniczając ich niekorzystne oddziaływanie na ścianę jelita. Dodatkowo w mleku obecna jest laktoza, która nie zawsze jest w pełni przyswajana przez organizm i może wykazywać działanie zbliżone do fermentowanych frakcji błonnika pokarmowego.