Rak jelita – czynniki ryzyka
Rakiem jelita grubego są szczególnie obciążone osoby otyłe, odżywiające się w nieracjonalny sposób, mało aktywne fizycznie. Poprawa nawyków żywieniowych i redukcja otyłości mogą zmniejszyć jego ryzyko wystąpienia nawet o 70%.
W krajach ekonomicznie rozwiniętych nowotwory są obok chorób układu krążenia główną przyczyną zgonów. Rak jelita grubego, rak płuc, rak sutka i prostaty należą do najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Ryzyko wystąpienia raka jelita znacząco wzrasta po osiągnięciu 40 roku życia. Oprócz wieku i uwarunkowań genetycznych, na które nie mamy żadnego wpływu, istnieje szereg czynników związanych ze stylem życia, które jesteśmy w stanie modyfikować, oddalając ryzyko wystąpienia tej choroby. Najbardziej narażone na wystąpienie raka jelita grubego są osoby otyłe, cechujące się nieracjonalnym sposobem żywienia i małą aktywnością fizyczną. Wykazano, że nadmierna konsumpcja tłuszczu, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego, a także czerwonego mięsa może znacznie przyczyniać się do rozwoju tego raka. Dieta wysokotłuszczowa stymuluje wydzielanie do światła dwunastnicy kwasów żółciowych, niezbędnych podczas trawienia tłuszczów. Kwasy te następnie przechodzą w zwiększonych ilościach do jelita grubego, gdzie pod wpływem bytujących tam bakterii są przekształcane do związków mogących wywoływać zmiany nowotworowe. Ponadto, do przetworzonego mięsa (kiełbasa, szynka) dodaje się azotany i azotyny, które mają zapobiegać rozwojowi bakterii powodujących zatrucia pokarmowe. Nadmierne ilości tych związków mogą się jednak przyczyniać do powstawania zmian nowotworowych w jelicie grubym. Mięso jest także bardzo często obrabiane w zbyt wysokiej temperaturze, co również prowadzi do wytwarzania substancji o działaniu rakotwórczym.
Kolejnym składnikiem diety, który spożywany w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, jest alkohol. Sam alkohol jest neutralny dla funkcjonowania jelita grubego, natomiast po spożyciu wątroba przekształca go do mającego właściwości toksyczne aldehydu octowego.
Przypominamy – warunkiem wyleczenia nowotworu jest jego wczesne rozpoznanie. Większość raków jelita grubego znajduje się w jego końcowym odcinku (odbyt, odbytnica), dostępnym prostym badaniem – rektoskopią. Możecie ją z łatwością wykonać w naszych gabinetach.