Nie przegap czerniaka!
W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba zachorowań na czerniaka, tak więc warto wiedzieć jak nie przeoczyć początku choroby, gdyż wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny!
Do lekarza powinniśmy się zgłosić w każdym przypadku zauważenia na skórze czegoś nowego, czego nie było do tej pory. Niepokoić także powinny pojawiające się różnice w już istniejących znamionach. Należy zwracać uwagę na: symetrię (czy zmiana jest kolista, owalna czy uwypukla się w jednym kierunku), kolor (niejednolity, niekoniecznie czarny) i wymiar (średnica powyżej 5 mm). Istotne jest również, czy zmiana się unosi ponad poziom skóry, czy jej brzegi nie są poszarpane. Wystąpienie podobnych objawów nie oznacza oczywiście, że mamy czerniaka, ale konieczna jest wówczas weryfikacja.
Pojawiają się ostatnio głosy, że wysoki indeks filtra UV kremu do opalania ogranicza produkcję w organizmie witaminy D, niezbędnej m.in. dla budowy kości. Wyjaśniamy: owszem, słońce sprzyja wytwarzaniu się witaminy D, ale w okresie letnim wystarczy mniej niż 10 minut dziennie, aby wytworzyła się odpowiednia jej ilość, a zimą jest to kilkanaście minut. Dłuższa ekspozycja nie jest nam więc potrzebna. Na plaży stosujmy więc kremy z filtrem powyżej 15, nie oszczędzajmy na ilości i powtarzajmy tę czynność co 2 godziny.