Nowa zastawka aortalna
W Górnośląskim Centrum Medycznym przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej, którą można składać i rozkładać w ciele pacjenta.
Nowy typ repozycjonowalnych zastawek zastąpi dotychczasowe, które zostawiały kardiologom mały margines błędu. Niewielka niedokładność ich założenia mogła powodować spore konsekwencje pod postacią przecieku wokół zastawki. Teraz będzie możliwość repozycjonowania założonej już zastawki i ewentualnej korekty błędów. Pierwszemu takiemu zabiegowi poddano 72-letnią pacjentkę z krytycznym zwężeniem zastawki aortalnej, wymienionej chirurgicznie kilka lat wcześniej.
Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI) jest alternatywą dla chorych z licznymi obciążeniami, dla których interwencja chirurgiczna jest obarczona zbyt dużym ryzykiem. Zastawkę wprowadza się za pomocą cewnika przez tętnicę udową. Po wszczepieniu zastawki ocenia się jej położenie, funkcjonowanie, szczelność. Jeżeli występują problemy, zastawkę można złożyć w ciele pacjenta i ponownie wszczepić w prawidłowe miejsce.
Podstawową metodą leczenia zwężenia zastawki aortalnej jest operacja kardiochirurgiczna, polegająca na jej wymianie na sztuczną lub biologiczną. Taka wada serca występuje głównie u osób starszych, po 75 roku życia. Często mają one wiele innych obciążeń i nie mogą być operowani. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej.