Więcej nowotworów
Według podanych przez Światową Organizację Zdrowia prognoz „World Cancer Report 2014” w 2025 r. liczba nowotworów wzrośnie z 14 mln do 19 mln rocznie
Dyrektor agendy WHO, Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami uważa, że głównym powodem „nowotworowego tsunami” jest wzrost liczby ludności oraz starzenie się społeczeństw. Gwałtownie rosną również koszty leczenia chorób nowotworowych, które nawet w krajach najbogatszych wymykają się spod kontroli.
W tej sytuacji kluczowe znacznie ma profilaktyka, która pozwala zapobiec co drugiemu przypadkowi raka. Dzięki zdrowemu odżywianiu się, polegającemu przede wszystkim na większym spożyciu warzyw i owoców, oraz dzięki większej aktywności fizycznej można zapobiec co trzeciemu przypadkowo nowotworu. Niestety, działania w tym zakresie są wciąż niewystarczające, a wręcz zaniedbywane. Najważniejsze postępowania prewencyjne to zaprzestanie palenia tytoniu, lepsza ochrona przed infekcjami, głównie dzięki upowszechnieniu szczepień, zmniejszenie spożycia alkoholu i cukru oraz walka z nadwagą i otyłością. Wśród czynników, mogących przyczynić się do zachorowania, wymienia się też nadmierne opalanie się, zanieczyszczenie powietrza, a także inne szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiskowe.
Z najnowszych danych wynika, że otyłość może stać się wkrótce groźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory aniżeli palenie papierosów, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.