Grupa krwi i dieta
„Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” – książka przetłumaczona na ponad 60 języków i sprzedana w milionach egzemplarzy – głosi nieprawdę
Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto opublikowali wyniki badania, które obala teorię doktora D’Adamo. Trwało ono przez miesiąc i brało w nim udział 1455 osób w wieku 20-29 lat. Uczestnicy wypełniali ankiety na temat spożywania 196 różnych produktów żywnościowych, a badający sprawdzali, w jakim stopniu odpowiada to jednemu z czterech typów diet dopasowanych do danej grupy krwi.
Ochotnikom oznaczono grupę krwi, obliczono całkowitą kaloryczność diety, wskaźniki masy ciała (BMI) oraz obwód w pasie, zebrano wywiad na temat aktywności fizycznej. Dodatkowo oznaczono ciśnienie tętnicze krwi, poziom glukozy, insuliny, lipidogram oraz inne wskaźniki metabolizmu.
Okazało się, że dieta bezmięsna, uważana za korzystną dla osób z grupą krwi „A”, miała związek z niższym wskaźnikiem BMI, mniejszym obwodem w pasie, niższym ciśnieniem tętniczym, niższym poziomem cholesterolu, trójglicerydów i insuliny. Sposób odżywiania zbliżony do diety dla grupy krwi „AB” również wiązał się z niższym stężeniem tych wskaźników z wyjątkiem BMI oraz obwodu talii. Dieta zalecana osobom z grupą „0” korzystnie wpływała jedynie na poziom trójglicerydów, podczas gdy diety typu „B” nie udało się powiązać z żadnymi znaczącymi efektami metabolicznymi i zdrowotnymi.
W podsumowaniu wyników stwierdzono, że efekty, jakie przynosił dany sposób odżywiania się nie miały nic wspólnego z grupą krwi badanych osób, a jedynie z ich zdolnością do przestrzegania rozsądnej diety wegetariańskiej lub niskowęglowodanowej. Tak więc, teoria zgodnie z którą dieta powinna być dopasowana do grupy krwi jest nieprawdziwa.