Chronobiologia skóry
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Ze względu na swoją powierzchnię stanowi aż 15% masy ciała.
Dzięki swojej strukturze jest wrażliwa, delikatna i szybko reaguje na zmiany wywołane czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W przeciwieństwie do naszego serca, nerek czy kości, rezultaty jej pielęgnacji są widoczne dla wszystkich.
Nasza skóra kieruje się wewnętrznym dobowym rytmem biologicznym. Możliwe jest zatem oszacowanie czasu największej i najmniejszej aktywności zachodzących w niej procesów, z uwzględnieniem wpływających na nie czynników. Nauka, zajmująca się badaniem rytmów biologicznych zależnych od czynników zewnętrznych to chronobiologia. Harmonizacja funkcjonowania organizmu człowieka jest jednym z podstawowych elementów zdrowia.
Wykorzystała to w praktyce chronokosmetyka – dziedzina kosmetyki, badająca wpływ działania zegara biologicznego na funkcjonowanie skóry. Pomogło to poznać, jak zmieniające się czynności biologiczne organizmu (dotyczące procesu przemiany materii, pracy gruczołów czy zmian temperatury ciała) oddziałują na skórę. Na tej podstawie opracowano optymalne formuły kosmetyków, które odpowiadają dobowym potrzebom skóry.
Zmianami zachodzącymi w naszym organizmie w ciągu doby sterują komórki nerwowe mieszczące się w międzymózgowiu i nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych. To nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Nocą skóra regeneruje się najintensywniej. Obliczono, że między godziną 24 a 6 nad ranem komórki dzielą się nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia, a cyrkulacja krwi i zawartość w niej aminokwasów wzrasta do 50%. co wpływa na zwiększoną odnowę tkanek. W trakcie snu ulega osłabieniu funkcja bariery ochronnej skóry, co sprawia, że lepiej przyjmuje ona składniki aktywne kosmetyków. Z uwagi na zwiększoną przepuszczalność bariery ochronnej, przeznaskórkowa utrata wody zwiększa się nawet o połowę. Utrata naturalnego nawilżenia dotyczy całego ciała, ale najintensywniej zaznacza się na twarzy. Kosmetyki powinny więc pomagać w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry.
Jak wygląda doba skóry:
5.00-7.00 – powoli budzimy się i nasza skóra również; teraz pracuje najwolniej. Minimalne mikrokrążenie sprawia, że nie jest w stanie chłonąć żadnych substancji odżywczych. Jest za to lekko podrażniona i obrzęknięta.
8.00- 10.00 – Skóra powoli budzi się do życia. Wraz ze wzrostem temperatury całego ciała, poprawia się jej ukrwienie.
11.00-13.00 – Zanikają obrzęki, cera jest promienna, elastyczna i świeża, lepiej ukrwiona i odżywiona. Bardzo aktywne są gruczoły łojowe.
14.00-16.00 – Skóra pracuje wolno, zaczyna jej brakować tlenu. Cera wyraźnie traci swój blask. Skóry, zwłaszcza tłuste, błyszczą się nieestetycznie.
17.00-18.00 – Teraz skóra pracuje najintensywniej. Naczynia krwionośne transportują krew w szybkim tempie. Cera zaczyna przygotowywać się do wieczornej regeneracji. Popołudnie to najlepszy czas na wszelkie zabiegi kosmetyczne czy peeling.
19.00-21.00 – Skóra jest napięta, jędrna, mniej podatna na podrażnienia.
22.00 – 4.00 – Teraz skóra wykorzystuje to, co dostała w kosmetykach. To czas najintensywniejszej regeneracji komórek i odbudowy hydrolipidowej warstwy ochronnej. Produkcja kolagenu rośnie, szkodliwe wolne rodniki są niszczone, a uszkodzenia komórek naprawiane. W nocy odbywa się również proces usuwania toksyn z organizmu.