Adres gabinetów:
32-020 Wieliczka
ul. Brata Alojzego Kosiby 5
+48 799 112 000

Zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa, osteoporoza

Diagnoza: Zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa / Osteoporoza

Wzrost tempa i jakości życia paradoksalnie spowodował, że większość z nas spędza czas głównie w pozycji siedzącej – w pracy, w drodze czy w domu. Znaczne obniżenie aktywności i związany z nim przyrost tkanki tłuszczowej powoduje m.in. szybsze ścieranie i zużywanie się chrząstki stawowej oraz krążków międzykręgowych, prowadząc do zmian zwyrodnieniowych i ograniczeń ruchowych stawów kręgosłupa. Problemem jest także osłabienie siły mięśniowej i więzadłowej, zwłaszcza w obrębie brzucha oraz pasa miednicznego. Istotnym czynnikiem zmniejszającym dolegliwości bólowe kręgosłupa jest prawidłowo prowadzona profilaktyka wtórna, gdzie pacjent, stosując się do zaleceń, ma możliwość nie tylko eliminacji powstałych już zmian, ale przede wszystkim ochrony przed możliwymi chorobami kręgosłupa.

Ruch może zastąpić niemal każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu

Szkielet człowieka to nie tylko kolumna zbudowana z 33-34 kręgów, tworzy go w sumie 206 kości, będących żywymi i dobrze ukrwionymi narządami, nieustannie przebudowywanych i dostosowywanych do zmiennych wymagań otoczenia i masy mięśniowej. Jednak wskutek postępującego z czasem ubytku substancji mineralnych i rozpadu kolagenu masa kostna staje się mniej wytrzymała i traci swoją elastyczność, a ujemny bilans kostny na przestrzeni wielu lat sprzyja rozwojowi osteoporozy. Ta choroba szkieletu, działając prawie niezauważalnie dla człowieka, charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości masy kostnej i postępującą utratą wytrzymałości mechanicznej, nieuchronnie prowadzącą do złamań kości. Profilaktyka osteoporozy wymaga atrybutów zdrowego trybu życia, głównie racjonalnego odżywiania i właściwego ruchu, dla osób młodych – aby w odpowiednim wieku osiągnęli optymalną masę kostną, a dla starszych – aby rozważnie mogli korzystać z tego kapitału oraz uniknąć lub choćby oddalić w czasie, uwarunkowany wiekiem, zanik masy kostnej.

Konsultacja z naszym terapeutą/trenerem to niepowtarzalna okazja uzyskania wiedzy na temat funkcjonowania Twojego narządu ruchu oraz możliwość otrzymania wskazówek jak stać się bardziej sprawnym człowiekiem i żyć bez uporczywego bólu.

Zalecana terapia:

  • DISEASE coaching program
  • FUNCTIONAL TRAINING & coaching program
  • DIET coaching program
  • MASSAGE & WELLNESS coaching program